DHL’i kimler kurdu?-Uluslararası postacılığın öncüsü

Açılımını bilmesek bile şu DHL harflerini hepimiz mutlaka bir yerlerde görmüşüzdür. Mesela ben ilk kez Formula 1 ekiplerinden Jordan’ın ana sponsoru olmasıyla hatırlıyorum DHL’i. Peki nedir bu DHL? Nerelidir? Ne iş yapar? İş dünyasında son derece saygın konumda olan ve çok önemli bir vazifeyi yerine getiren dünya bazlı bu şirketin ana hatlarıyla tarihini inceleyelim:

DHL’i kim kurdu?

Ortaya çıktığı dönemde sektöründe devrim yaratmış olan bu lojistik firması ABD çıkışlıdır. İsminin de o kadar derin bir anlamı yok; kurucularının soyadlarının baş harfleri… Aynı bizdeki Yu-Ma-Tu markası gibi…

1969’da DHL’in temellerini atan üçlü ise şu şekildedir: Larry Hillblom, Adrian Dalsey ve Plymouth Duster… Soyadlarının baş harflerini birleştirirseniz ortaya bir DHL çıktığını göreceksiniz.

DHL’in kurucuları: solda Adrian DALSEY, ortada Larry HILLBLOM, sağda Plymouth DUSTER

Ama DHL’i bugün bildiğimiz niteliğe kavuşturan ve benzer lojistik firmalarından farklı konuma taşıyan kişi Larry Hillblom olmuştur. 1969’a gelmeden, 60’lı yıllarda Hillbmlom’un harçlığını çıkarmak için part-time olarak yaptığı iş; mezuniyeti sonrasında ona böyle bir şirket için ilham vermiştir:

O zamanlar Kaliforniya Üniversitesi’nde hukuk okumakta olan Larry Hillblom; San Francisco ve Las Angeles arasında gece son uçakla gidip sabah ilk uçakla geri dönmek suretiyle posta, evrak, vs. materyaller taşımaktaydı. Bazı zamanlar neredeyse hafta içi her gün yaptığı bu iş; harçlığına ek olarak para biriktirmesine de vesile olmuş ve mezuniyet sonrasında Hillblom’un yeni fikirler edinmesini sağlamıştır.

Zamanla belge ve posta nakliyatı konusunda uzmanlaşan ve lojistik sektörünün bu konudaki eksiğini fark eden bu genç mezun; “Neden biriktirdiğim parayla bu alanda kendi işimi kurmuyorum ki?” diye düşünür ve okuduğu hukuk fakültesini umursamadan DHL’i kurmak için çalışmalara başlar. Bu iş için arkadaşları Adrian Dalsey ile Robert Lynn’i de ortak olmaya ikna eder ve 1969 yılında DHL kurulmuş olur.

Ağır kargo yerine evrak, posta, bildiri, vs. tarzda hafif ama önemli yükleri taşımak suretiyle sektöre giriş yapan DHL’in ilk rotası San Francisco ve Honolulu arası olmuştur.

DHL dünyanın en iyilerinden oluyor

Şirketin karşıladığı bu ihtiyaç; çok ama çok hızlı bir şekilde büyümesini sağlamış ve DHL’in sadece bir yıl sonra ABD dışına yönelik çalışmasını sağlamıştır. 1970’te başlayan bu uluslararası atılımlarla beraber şirket önü alınamaz bir büyüme evresine girmiş; Fedex’le baş edebilecek şekilde gece servisi gibi hizmetler sunmaya başlamıştır.

DHL’in sahibi kim?

2000’li yıllara yaklaşırken Hillblom ve ortakları tüm dünyayı bir ağ gibi sarmaya devam etmiş; dünya sıralamasındaki yerlerini başarıyla muhafaza etmişlerdir. Tabii bütün bu başarılar büyük holdinglerin de dikkatini çekmiştir.

Bu dikkat çekmenin bir sonucu olarak Alman lojistik devlerinden Deutsche Post; 1998 yılında DHL’in hisselerini satın almaya başlamış ve 2001 yılında tamamını sahiplenmiştir. 2002 yılından itibaren ise; ismini muhafaza etmekle beraber şirketi kendi nakliye ağları ve alt kuruluşlarıyla entegre ederek daha hızlı, daha modern bir konuma kavuşturmuştur.

2016 itibariyle Almanya/Bonn merkezli olarak 325.000 çalışan ile hizmetlerine devam eden DHL Express’in sahibi hala Deutsche Post firmasıdır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*