DHKP-C’Yİ GERÇEKTE KİM KURDU?

Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephe(DHKP-C) olarak adlandırılan bu siyasal örgüt Marksist ve Leninist görüşe uygun “Devrimci halk iktidarını” kurmayı amaçlamaktadır. Bu amacını gerçekleştirmek üzere pasif ve opotünist olarak gördükleri Dev-Yol, Dev-Sol gibi örgütlerin aksine daha agresif ve saldırgan propoganda ve eylemlere girişmişlerdir.

Özdemir Sabancı Suikasti, İncirlik Üssünden 3 Amerikalıyı kaçırıp öldürme, Oramiral, Korgeneral, Emniyet Müdürü suikastlari, karakol baskınları, Dolmabahçeye el bombalı saldırı, Gaziosmanpaşa’daki uyuşturucu çeteleriyle olan savaşları, Sultangazi 75. Yıl polis merkezi baskınları ve de en son Çağlayan Adliyesinde savcı Mehmet Kirazcı’nın rehin alınması olaylarıyla gündeme gelmişlerdir.

Burada sayamayacağımız sayısız vukuatı bulunan örgütün nüfus gücü kaynağını, gecekondu semtlerindeki genç nüfus oluşturmaktadır. Yine parasal kaynağını ise tam net olmamakla birlikte destekçilerinden almaktadırlar. Bir dönem uyuşturucu tacirliği yapan örgüt günümüzde uyuşturucuyla pek alakadar değil, hatta ilginç bir şekilde karşıt durumdadır.

1994’de Suriye’nin Şam vilayetinde Dursun Karataş öncülüğünde kurulan DHKP-C örgütü burada ilk yapılanmasını gerçekleştirmiştir. Buradan sonra Türkiye’ye ve Avrupa’ya yayılmıştır. Kurulduğu zamanlar çok aktif olan örgütün önde gelen isimleri; uzunca zaman Avrupa’da yaşamıştır. Hatta örgüt lideri sayılan Dursun Karataş 1500’den fazla suç için 17 ülkede İnterpol tarafından aranmasına rağmen Hollanda’da yaşamıştır.

GELGELELİM DHKP-C’NİN KURULUŞ HİKAYESİNE.

1978’de Devrimci Yol’dan ayrılan Dursun Karataş Devrimci Sol örgütünü kurdu. Buradan sonra 1 sene başbakanlık yapmış Nihat Erim’i ve de MHP genel başkan yardımcısı Gün Sazak’ı öldürdü. Ardından 1980 darbesiyle beraber yakalanarak Bayrampaşa F tipi cezaevine atıldı. DHKP-C’yi buradan yönetmeye devam eden Dursun Karataş 9 sene sonra firar etti ve THKP-C’den esinlenerek yeni bir örgütü kurdu: DHKP-C. Ancak bu yeni örgüt Türkiye halk kurtuluş partisinin(THKP-C) mirasını devralmıştır ve onun üzerine yeniden kurulmuştur. Zaten Mahir Çayan’ın lideri olduğu THKP-C Dursun Karataş ve arkadaşlarının çizgisine çok yakındı. 1994’de Fransa’da yakalanan Dursun Karataş burada da 4 ay hapis yattıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır(maşallah, adam Avrupa ve Amerika’da kara listenin başlarını zorlayıp tutuksuz yargılanıyor).

Dursun Karataş

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*