Devlet Su İşlerini kim kurdu?-DSİ’nin kurucuları kim?

DSİ halkımızın belki TV’lerden ve gazetelerden, belki basın bültenlerinden, belki de su faturaları aracılığıyla en çok duyduğu kamu kuruluşlarından biridir. Tam açılımı “Devlet Su İşleri”dir.

DSİ’yi kim ne zaman kurdu?, Devlet Su İşleri’nin kurucusu kim? gibi soruları cevaplamadan önce kısa bir tanım yapacak olursak DSİ; ülkedeki bütün su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu, Merkezi Yönetim Bütçesine tabi olan, tüzel kişiliği olup günümüzdeyken (2019 Temmuz) Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan kamu kuruluşudur.

Devlet Su İşleri’ni kimler kurdu?

Tek cümleyle açıklayacak olursak DSİ; 18 Aralık 1953 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kurulmuştur. DSİ’nin kuruluşunu onaylayan kanun 6200 Sayılı Kanun’dur. 1954 yılının TC Cumhurbaşkanı Celal Bayar iken, TC Başbakanı ise Adnan Menderes’tir.

DSİ 1954’te kurulmuş olsa da tabii ki de Türkiye Cumhuriyeti’nde daha eskilere uzanan pek çok su işletme, içme suyu temini çalışmaları olmuştur. Hatta Osmanlı Devleti’ne kadar yapılan çalışmalar da vardır. Fakat net bir şekilde devlet destekli, tüm Türkiye’de yetkili ilk kuruluş DSİ olmuştur.

DSİ’nin kurucusu kimdir? Kuruluş tarihi nedir? gibi soruların cevabını vermek dışında meraklıları için bir liste yapacak olursak;kuruluşudan 2019 yılının Temmuz Ayı’na kadar DSİ Başkanlığı yapmış kişilerin listesi şu şekildedir:

  1. Hikmet TURAT (29/11/1951 – 23/09/1955)
  2. Süleyman DEMİREL (24/09/1955 – 12/07/1960)
  3. Orhan GÖNCÜOĞLU (vekaleten) (13/07/1960 – 18/09/1960)
  4. Neşet AKMANDOR (10/09/1960 – 25/08/1966)
  5. Arif ONAT (25/08/1966 – 06/01/1969)
  6. Hazim TÜTÜNCÜOĞLU (10/01/1969 – 02/07/1974)
  7. Sebahattin SAYIN (vekaleten) (02/07/1974 – 17/09/1974)
  8. Haluk CEYHAN (17/09/1974 – 22/04/1975)
  9. Müfit KULEN (22/04/1975 – 14/07/1976)
  10. Timuçin TÜMER (11(08/1976 – 23/03/1978)
  11. Samim ÖZTEK (23/03/1978 – 07/12/1979)
  12. Timuçin TÜMER (07/12/1979 – 01/09/1981)
  13. Sebahattin SAYIN (vekaleten) (01/09/1981 – 23/02/1984)
  14. Ata Erol ENACAR (23/02/1984 – 17/03/1988)
  15. Ferruh ANIK (17/03/1988 – 05/05/1992)
  16. Raif ÖZENCİ (07/05/1992 – 98/12/1993)
  17. Özden BİLEN (vekaleten) (08/12/1993 – 21/04/1994)
  18. Özden BİLEN (22/04/1994 – 19/01/1995)
  19. Mümtaz TURFAN (vekaleten) (20/01/1995 – 27/06/1995)
  20. Raif ÖZENCİ (27/06/1995 – 15/04/1996)
  21. Prof. Dr. Doğan ALTINBİLEK (17/04/1996 – 21/09/2001)
  22. Mümtaz TURFAN (21/09/2001 – 04/02/2003)
  23. Prof. Dr. Veysel EROĞLU (04/02/2003 – 30/12/2003)
  24. Mustafa ELDEMİR (vekaleten) (30/12/2003 – 30/01/2004)
  25. Salih PAŞAOĞLU (vekaleten) (30/01/2004 – 23/03/2004)
  26. Prof. Dr. Veysel EROĞLU (23/03/2004 – 08/05/2007)
  27. Haydar KOÇAKER (08/05/2007 – 10/03/2011)
  28. İsmail UĞUR (11/03/2011 – 18/07/2011)
  29. Akif ÖZKALDI (19/07/2011 – 09/02/2015)
  30. Ali Rıza DİNİZ (10/02/2015 – 22/07/2016)
  31. Murat ACU (22/07/2016 – 18/08/2018)
  32. Mevlüt AYDIN (19/08/2018 – Günümüz)

UYARI: 2019 Temmuz’da yazılan bu yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünden düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

UDEMY'Yİ KİM KURDU?

NETFLIX'İ KİM KURDU?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*