Devlet Kuşu’nu kim yazdı?-Çocuk edebiyatının klasiklerinden

Eğer çocukluğunuz döneminde bazı romanlar okumak üzere ödev aldıysanız, “Devlet Kuşu” büyük ihtimalle bunların arasındadır. Hem çocuklara uygun uslübü, hem de insanı alıp götüren olay örgüsü sayesinde elinize ilk aldığınızda bitirdiğiniz kitaplardan biri olarak aklınıza kazınmıştır. Konusu da bir o kadar can alıcıdır hani.. Gecekondu mahalleleri, fakirlik, adaletsizlik, vs. vs. Küçük çocuklarımızın taze beynine adaletsizliği, fakirliği en tatlı şekilde aşılamanın yöntemlerinden biri. Yazarın öyle bir üslubu vardır ki; gelecekte geçim kaygısıyla karşı karşıya kalacak olan çocuklar, bu kitaplarla ilk bakış açılarını kazanmışlardır bile: Zenginlere düşman olup arkalarından çeneni yormak yerine, fakirleri sevmesini ve onlar için çabalamayı öğren. İdeallerini gerçekleştirmeye nefretle değil, sevgiyle başla.

Devlet Kuşu’nun yazarı kim?

Böylesi güzel ve efsanevi bir romanın adını bilmeyenimiz yoktur ama yine de cümleyi verelim. Devlet Kuşu; Kemalettin Tuğcu tarafından yazılmış bir romandır.

“Devlet Kuşu” kitabının yazarı Kemalettin TUĞCU (1902 – 1996)

Merak edenler veya hatırlamak isteyenler için şöyle bir açılış kısmını da verelim. Bizlere neyin ne olduğunu hayatın bütün sertliğiyle ama aynı zamanda yumuşak bir şekilde anlatan efsanevi yazarımızı bir kez daha anmış olalım:

Gecekondu mahallesindeki evleri iki odalıydı. Alçak tavanlı, kaba sıvalı, dar birer pencereli olan bu odalardan başka, banyo adını verdikleri bir ayakyolu, içinde iki kişinin dönemediği bir mutfak ve daracık bir koridor vardı.

Bu gecekonduda anası, babası ve ninesiyle yaşayan Cemil yeni açılmış olan ilkokula gidiyordu. Daha altı yaşındayken okula vermişlerdi. Niyetleri okutmak değildi. Daha çok okulda yemek verildiğinden, mahalleden fakir belgesi almış ve onu hiç olmazsa gündüzleri karnını doyursun diye yollamışlardı okula.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*