Devlet Bahçeli kimdir?-Devlet Bahçeli’nin biyografisi

Günümüzdeki Türkiye’deki en büyük üç partiden biri olan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’nin genel başkanı olarak görev yapan Devlet Bahçeli; nüfuzlu bir partide genel başkan olmasının yanı sıra yaş ve kariyer itibariyle; hele ki anarşi döneminden beri var olan aksiyonlu yaşamıyla Türk siyasi tarihine en çok damga vuran siyasi liderlerden biri olmuştur.

Siyasi kariyerinin yarısından fazlası bugün MHP olarak bilinen partinin lideri olarak geçse ve Alparslan Türkeş’i saymazsak MHP ile en özdeşleşmiş isim olsa da Devlet Bahçeli’nin Türkiye siyasetine atıldığı ilk yıllardan kalam CKMP, MÇP gibi tecrübeleri de mevcuttur.

Devlet Bahçeli, Türkiye’nin en tecrübeli siyasetçilerinden biridir

Devlet Bahçeli; okulunda başarılı bir öğrenci olmasının yanı sıra CKMP döneminde kendi girişimleriyle kurduğu Ülkü Ocakları, Türk Milli Talebe Federasyonu ve milliyetçi cepheyi örgütlemeye yönelik daha nice girişimi ile Türkiye’deki milliyetçi-ülkücü hareketin temelini atan gerçek isimlerden olmuştur. Tarafsız bir bakışla dahi görüleceği üzere gençliği eylem ve girişim dolu olan Devlet Bahçeli’ye MHP ve türevi milliyetçi kanat; koca bir millyetçi camianın, kültün oluşumunda harcanan emeği, çabayı borçludur.

Aşağıda Devlet Bahçe’li’nin hayatının anlatıldığı, Devlet Bahçeli kimdir, nerelidir, günümüzdeki konumuna nasıl ulaşmıştır gibi sorulara cevapların verildiği bir video mevcut. Onun haricinde 2018 Mart ayındayken halen MHP Genel Başkanı olan Devlet Bahçeli’nin hayatının kilometre taşları şu şekilde olmuştur:

  • 1948 yılında Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde doğdu.
  • Üniversiteye kadarki eğitimini çeşitli özel okullarda sürdüren Devlet Bahçeli; 1967 yılında Ankara Ticari ve İktisadi İlimler Akademisi Dış Ticaret bölümüne başladı.
  • Bu tarihten itibaren CKMP’li Alparslan Türkeş’in seminerlerine katılmaya ve bu siyasi görüşe gönül vererek en çok koşturanlarından biri olmaya başladı.
  • Aynı zamanda eğitim kariyerini de sürdüren Bahçeli akademik olarak doktordur. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde iktisat alanında doktora yapmıştır.
  • Hem bir doktor hem de azimli, enerjik bir lider olarak kariyerini sürdüren Devlet Bahçeli; 1987 yılına kadar aynı üniversitenin İktisat Politikası ana bilim dalında öğretim üyeliği görevini de sürdürmüştür.
  • 1987 yılında akademik kariyerinden istifa etti. O dönemde kurulan MÇP’de Genel Sekreterlik görevine başladı.
  • 6 Temmuz 1997 tarihinde MHP’nin Genel Başkanı oldu.
  • 1999 koalisyonu döneminde DSP ve ANAP ile beraber ülkeyi yöneten MHP’nin Genel Başkanı olarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görevini sürdürdü.
  • 1997 yılından beri MHP’nin Genel Başkanı olan Devlet Bahçeli; hayatı boyunca hiç evlenmemiş, bekar hayatını tercih etmiştir.

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*