Deutsche Bank’ın sahibi kim?-Almanya’nın en büyük bankası

Geçmişi ta Almanya’nın henüz tam siyasi birliğini sağlayamadığı dönemlere kadar uzanan Deutsche Bank; sektörde sahip olduğu tecrübenin, müşterilerine verdiği güvenin ve Alman disiplininin birleşimiyle günümüzde Almanya’nın en büyük bankası olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

“Almanya’nın yurt içi ekonomisini Avrupa ve Amerika ile olan finansal ilişkilerini istikrara sokmak” parolasıyla yaklaşık 150 yıl önce kurulan ve artık Almanya bir yana tüm dünyaya ciddi manada yayılmış olan Deutsche Bank; uzun tarihi geçmişiyle bir ülkenin dünyaya ayak uydurabilmesi için istikrarlı ekonomi ve uluslarası para işlemleri yapabilecek yerli bir kuruluşun gerekliliğinin ıspatı niteliğindedir.

Deutsche Bank’ın kurucusu kim?

Bugün bildiğimiz Almanya’nın yerinde Prusya’nın olduğu bir dönemde, 1870 yılında kurulan Deutsche Bank; üzerinde emeği geçen başlıca kişiler olmak üzere birçok sektörde ufak çapta hizmet vermiş kalabalık bir kadronun ürünüdür. Ama net bir isim vermemiz gerekirse; Deutsche Bank’ın kurucusu Georg von Siemens’tir. Evet; bildiğimiz Siemens markasının kurucularının ta kendisi… Zaten Deutschebank’ın 1870’te kurulup Prusya hükümetinden yetki almasında Georg von Siemens kadar, diğer iki kurucusu olan Adelbert Delbrock ve Ludwig Bamberger ile Siemens’in kurucusu olan dayısı Werner von Siemens de etkili olmuştur.

Deutsche Bank’ın kurucusu Georg von SIEMENS (1839 – 1901)

1839 yılında Prusya’da dünyaya gelen Georg; başarılı bir politikacı ve bankacı olarak tarihte izini bırakmıştır. Üniversite eğitimini hukuk üzerine alan ve bir süre katiplik de yapan Siemens; askerliğini yaptıktan sonra bu işi bırakmış ve onu Deutsche Bank’ı kurmaya götüren yolculuk başlamıştır. Ayrıca 1870’te Deutsche Bank’ın kurulmasından önce; dayısı Werner Siemens ile beraber 1867’de “Hint-Avrupa Telgraf Şirketi” ni de kurmuş ve burada çalışmıştır.

Georg von Siemens; 1901’de Berlin’de vefat etmiştir.

Onun dışında Deutsche Bank’ın ilk yönetim kurulunda bulunan kişiler şu şekildedir:

-Hermann Zwicker

-Anton Adelssen

-Adelbert Delbrück

-Heinrich von Hardt

-Ludwig Bamberger

-Victor Freiherr von Magnus

-Adolph von Rath

-Gustav Kutter

-Gustav Müller

-Wilhelm Platenius

-Hermann Wallich

Deutsche Bank tüm Almanya’ya yayılıyor

1870’te kuruluşundan sonra Bremen ve Hamburg’ta ilk yurt içi şubelerini açan Deutsche Bank; daha sonra Londra, Şangay, Arjantin, Uruguay gibi ülkelerde yurt dışı temsilciliklerini de açmış ve büyümenin ilk sinyallerini vermiştir. Yaptığı ilk hamlelerle Deutsche Bank’ın başarılı olabilmesinin en büyük etkenleri; Prusya’nın yerli ekonomisi ve yatırımları için katkıda bulunabilecek bir güç haline gelmesi ve Alman tüccarlara yurt dışıyla olan ilişkilerde dövizlere karşı bir avantaj sağlamasıdır. (Deutsche Bank yokken İngiliz-Fransız bankalarının kesintileriyle kazıklanıyorlarmış garipler…)

1880’lerin ortalarına kadar devam eden bu büyüme sonrasında Deutsche Bank yurt içindeki yapılaşmaya ve endüstriye yatırımlarda bulunarak hem ülkenin kalkınmasını hzlandırmış, hem de hakimiyetini güçlendirmiştir. Kuzey Pasifik ve Bağdat Demiryolları, ilaç firması Bayer, çelik üretim tesisi Krupp bunlardan sadece bazılarıdır.

Bütün bu aşamalardan sonra Deutsche Bank; Almanya’nın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren diğer küçük bankaları da bünyesine katmış ve Almanya’nın en büyük bankası olmaya giden aşama başlamıştır.

Deutsche Bank’ın sahibi kim?

Aradan geçen 100-120 yıllık süre içerisinde Deutsche Bank’ın ismi manipülasyon, casusluk gibi birçok davaya karışsa da bu durum varlığını pek etkilememiştir. 100.000 cıvarı çalışanı ve 1,7 milyar Euro’luk net karı ile Almanya’da ve tüm dünyada hizmet vermeye devam etmektedir.

Günümüzde Deutsche Bank’ın CEO’su Paul Achleitner iken; John Cryan ve Juergen Fitschen de onun yardımcıları olarak çalışmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*