Deutsche Bahn’ın sahibi kim?-Almanya’nın en büyük demiryolu şirketi

Almanya’nın en büyük lojistik firmalarına şöyle bir baktığımızda DHL’den hemen sonrasında Deutsche Bahn’ın yer aldığını görürüz. Buraya kadar tamam, her şey normal… Asıl dikkat çekici kısım şudur ki; Deutsche Bahn; branşı demiryolu olan bir lojistik şirketidir. Yani hep benzemeye çalıştığımız Avrupa’da bir demiryolu şirketi; ülkenin ulaşıma dair en büyük şirketleri arasında yer alabilmektedir. Bizim vereceğimiz somut bilgi bu kadar; yorumlamak, örnek almak, uyarlamak okurlarımıza kalmış.

Deutsche Bahn trenleri

Yazımızın ana konusu olarak Almanya’nın bu lojistik devi Deutsche Bahn’ı kimin kurduğuna, kaç yılında çalışmaya başladığına, hangi evrelerden geçtiğine değineceğiz.

Deutsche Bahn’ı kim kurdu?

Daha önce birçok şirketin sahip olduğu köklü geçmişine, neredeyse bir devlet ile yaşıt olmasına sürekli vurgu yapmıştık. Bahn ise bütün bu vurguların da ötesindedir. Tarihi 1800’lerin başında var olan ve kalkınmaya başlayan Alman Devletiyle paralel olarak ilerlemiştir.

Dolayısıyla Deutsche Bahn’ın ilk kez ortaya çıkışına değinmek istiyorsak, Almanya’daki ilk demiryolu girişimine bakmamız gerekir. Bu girişim de tabii ki 1835 yılında Nürenberg ve Fürth arasında yapılan 6 km lik hattır. Yani Deutsche Bahn; 1835 yılında Alman Devleti tarafından kurulmuş bir şirkettir.

Deutsche Bahn ve Alman demiryolları

1835’te yapılan bu ilk atılım sonrasında Deutsche Bahn’ın her zaman aktif olduğu söylenebilir. Fakat tabii ki demiryoluna yapılan yatırımla doğru orantılı olarak bazen yoğun, bazense seyrek bir çalışma temposuna girmiştir.

1835-45 arasını kısaca özetlemek gerekirse Deutsche Bahn ülkenin demiryolu taşımacılığında aktif rol oynamış; Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nda alınan yenilgilerle ciddi darbelere maruz kalsa da Doğu ve Batı Almanya’nın her ikisinde de irili ufaklı yatırımlarla 1990’lara kadar gelmiştir.

Deutsche Bahn yenileniyor

Deutsche Bahn’ı modern ve kurumsal bir kimliğe kavuşturan evre; 1990’lı yıllarda başlamıştır. Malumunuz 1990 yılı Doğu ve Batı Almanya’nın birleştiği yıldır. Bu birleşmeye uyum sağlamak için Deutsche Bahn’ın doğu ve batı ayakları da birleşmiş; uzun bir aradan sonra şirket tek çatı altında faaliyet göstermeye başlamıştır.

1996 yılında ise Deutsche Bahn eski kimliğinden kurtularak anonim şirkete dönüşmüş; böylece devrim niteliğinde bir yapılanma gerçekleşmiştir.

Deutsche Bahn kimin?

Takvimler 2016 yılını gösterirken 300.000 cıvarı çalışanı ve 1.5 milyar Euro’ya yakın geliri bulunan Deutsche Bahn; demiryolu taşımacılığı ve kargo hizmetlerine tüm hızıyla devam etmektedir.

Şirketin hissedarlarında ise bir değişiklik olmamıştır. Deutsche Bahn; %100 hissesiyle Alman Devleti’ine aittir.

CEO’luğunu Rüdiger Grube’un yaptığı şirketin kalan yönetim kurulu üyeleri ise şu şekildedir:

-Dr.Richard Lutz

-Gerd Becht

-Dr.Volker Kefer

-Ulrich Weber

-Dr.Heike Hanagarth


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*