Der Spiegel’in sahibi kim?- Avrupa’nın en büyük haftalık siyasi dergisi

Der Spiegel, yabancı yayınları takip eden okurlarımızın şüphesiz ki çok iyi bildiği bir siyasi dergidir. Özellikle politik yayınları düzenli olarak takip ediyorsanız bu dergi muhtemelen sizin için olmazsa olmazlardan biridir. Ayrıca böyle bir hobiniz varsa kültürünüz son derece yüksek demektir, tebrik ederiz.

Bu yazımızda Almanya merkezli fakat tüm Avrupa’nın en bilinen dergilerinden olan Der Spiegel’in kurucularından, Der Spiegel’i kimin ne zaman kurduğundan ve bugün, 2019 yılının mart ayında Der Spiegel’in sahibinin kim olduğundan bahsedeceğiz. Bakalım liberal görüşlü, uzun ve epey ayrıntılı makaleleri olan bu haftalık yayın nasıl bir geçmişe sahipmiş.

Der Spiegel’i kim kurdu?

Der Spiegel; geçmişi 2. Dünya Savaşı’nın sonuna ve Nazi Almanyasının savaşı kaybettiği, Almanya’nın Doğu ve Batı Almanya olarak ikiye ayrıldığı dönemden itibaren yayın hayatı başlayan bir dergidir. Ek olarak; Almanya’da büyük ölçüde Alman bir kadro ile yayına başlamasına rağmen kuruluşunda İngilizlerin büyük payı vardır. Nasıl mı? Şöyle ki:

2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Batı Almanya’da İngilizler, ülkeyi istikrara ve refaha kavuşturmak adına bulunan barış güçlerinden biridir. Burada savaş sonrası yaraların sarılması babında siyasi ve politik hayatı alevlendirmek amacıyla hem İngilizlerin hem de Almanların bulunduğu bir kadro bir dergi kurmaya karar verir. Dergi; İngilizlerin meşhur dergisi olan Times’ı ekol alacaktır ve basım masrafları da yine o zamanlar Batı Almanya’da yayımlanan bir İngiliz dergisi tarafından finanse edilecektir. İşte bu dergi; bildiğimiz Der Spiegel’in ta kendisidir. Önder kurucular ise İngiliz Subayı John Seymour Chaloner ile eskiden Wehrmacht adlı bir radyoda çalışan bir radyo oeratörü olan Rudolf Augstein’dir. Yıllar ise 1947 yılını göstermektedir.

Bu verileri şu şekilde özetleyebilir ve “Der Spiegel’in kurucusu kim?” sorusunu cevaplayabiliriz:

Der Spiegel; 1947 yılında John Seymour Chaloner ve Rudolf Augstein tarafından kurulmuştur. Derginin ilk sayısı 4 Ocak 1947 tarihinde çıkmıştır.

Der Spiegel’in kurucuları: John Seymour CHALONER (solda) (1924 – 2007), Rudolf AUGSTEIN (sağda)(1923 – 2002)

Der Spiegel kimin?

Geldik bir diğer önemli soruya… Günümüzde, aradan 70 yıldan fazla zaman geçtikten sonra Der Spiegel kimin? Sahibi kim bu Der Spiegel’in?

2019 yılının Mart Ayında olduğumuz şu günlerde Der Spiegel’in imtiyaz sahibi olan şirket “Spiegel-Verlag” iken, Der Spiegel’in baş editörlüğünü Klaus Brinkbaumer yapmaktadır.

Bilginin güncellenmesi ve bizim unutmamız halinde lütfen bizi uyarmayı unutmayın…:)

Haftalık 850.000 cıvarı sirkülasyonu olan Der Spiegel’in merkezi Hamburg’tadır. Avrupa’nın en etkili dergilerinden olup tarihten bu yana yaptığı kritikler ve ortaya çıkarttığı skandallar ile halkın takdirini toplamıştır. Ayrıca; “Spiegel Online” hizmetiyle bir internet dergisi olarak hizmet vermektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*