Denver Nuggets’ı kim kurdu?-NBA’in eski ama sönük takımı…

Carmelo Anthony ve Allen Iverson ile yakından tanıdığımız Denver ekibi; NBA’in ismi gayet çok duyulan ekiplerinden biridir. Fakat buna rağmen tarihi boyunca yakaladığı pek az başarı mevcuttur. “Nasıl olur da ismi duyulmamış pek çok basketbol takımı bile belli başlı finallere, vs. başarılara imza atarken (misal, LA Clippers), Denver Nuggets gibi köklü ve ünlü bir ekip böyle sabit bir grafik çizer?” diye soruyorsanız; işin aslı Denver yönetiminin belli başlı dönemlerde kadrosuna katmaya başladığı yıldız oyuncularda saklıdır. Örneğin; Allen Iverson ve Carmelo Anthony döneminde skor ağırlıklı performansıyla göz dolduran Denver; herhangi bir kupa başarısı olmasa da izleyicilerin göz zevkine hitap ettiği için isim yapmıştır. Carmelo Anthony’nin Denver kadrosunda oynadığı dönemde All Star kadrosuna seçilmesi de bunu iyice pekiştirmiştir.

Fakat daha fazla spor yorumculuğuna soyunmadan bizler bu yazımızda Denver Nuggets’ın performansından çok tarihine, kuruluşuna ve NBA sahalarında ter dökmeye başlamasına değineceğiz:

Denver Nuggets’ın kurucusu kim?

Yakından takip edenler bilir: ABD’de NBA başlamadan önce ABA adlı daha küçük boyutlu ve daha amatör organizasyonla icra edilen bir lig mevcuttu. Sonradan NBA’e katılmak üzere kurulan takımların çoğu, ABA’da isminden söz ettiren yatırımcılardan, başkanlardan ve koçlardan oluşmuştur. Denver’ın kaderi de aşağı yukarı bununla aynıdır.

Güney Kaliforniyalı bir iş adamı ve yatırımcı olan James Trindle; ABA’da mücadele edecek bir kulüp kurma fikrine kapılmış ve bunu hayata geçirmek için çeşitli imkanlar kovalamıştır. İlk olarak ekibi Kansas City’de kurmayı düşünse de, şehir hayalindeki takıma yaraşacak bir stadyum bulamamış ve planları duraklamaya uğramıştır. Daha sonra, yine ABA’nın sözü geçen isimlerinden George Mikan, takımı Denver’a taşıma ve burada mücadele etmeyi önermiş, bu fikir James Trindle’ın da aklına yatmıştır. Sonuç olarak 1967 yılında Rockets lakabıyla ekip kurulmuş ve mücadele vermeye başlamıştır. Denver Rockets’in ilk genel başkanı da Vince Boryla olmuştur.

Özetleyecek olursak Denver Nuggets; 1967 yılında James Trindle (yatırımcı), George Mikan(ortak) ve Vince Boryla (başkan) tarafından Denver Rockets ismiyle kurulmuştur.

Denver Nuggets’ın yatırımcısı ve kurucusu James TRINDLE

Bu şekilde temelleri atılan kulüp; uzunca bir süre aynı vaziyette mücadele vermeye devam etmiştir.

El değişikliği ve Denver Nuggets ismi

1974’e kadar, yani 8 yıl boyunca ABA’da ter döken kulüp; aradan geçen istikrara ulaşma dönemi boyunca birçok değişiklik geçirmiştir. Buna; kulübün başka yatırımcılara satılması ve el değiştirmesi de dahildir. Sonuç olarak yeni sahiplerinin elinde Denver Rockets; 1974 yılında Denver Nuggets ismini almış ve 2 yıllığına ABA’da bu isimle mücadele vermiştir.

1976 yılında ise kulüp aynı isimle NBA’e geçiş yapmış ve günümüze olan yolculuğu başlamıştır.

Denver Nuggets’ın sahibi kim?

İçinde bulunduğumuz 2016 yılı dolayısıyla 40 yıldır NBA’de var olan Denver Nuggets; evindeki maçlarını Pepsi Center’da oynamakta ve açık mavi çizgili beyaz formasıyla taraftarlarını coşturmaktadır.

Günümzde Denver Nuggets’ın sahibi Ann Walton Kroenke iken; kulüp menajerliği görevini de Tim Connelly yürütmektedir. Ekip koçu ise Michael Malone’dir.

Yazının başında da dediğimiz gibi; kulübün toplam 10 tane grup birinciliği bulunsa da hala herhangi bir konferans veya NBA şampiyonluğu mevcut değildir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*