Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Deniz Harp Okulu’nu kim kurdu?-Türk denizciliğinin 250 yıllık eğitim yuvası

Eğitim 1 Temmuz 2017

Türkiye’de herkes tarafından gıpta ile anılan, prestiji sarsılmaz okullardan biri olan Deniz Harp Okulu; ülkemizde kökeni Osmanlı Dönemi ıslahatlarına kadar dayanan, en köklü ve en disiplinli eğitim kurumlarından biridir.

Günümüzde endüstri, elektrik-elektronik, bilgisayar, makine, iletişim, uluslararası ilişkiler gemi inşa mühendisliği gibi farklı branşlarda eğitim-öğretim veren okul; kurulduğu günden bu yana ordunun subay ve teknik ihtiyaçlarını karşılayan en önemli kurumlardan biri olmuştur.

Peki; günümüzde askeri anlamda olmak üzere Türk denizcliğinin temel direklerinden olan Deniz Harp Okulu’nun kuruluşu ne zaman olmuştur? Deniz Harp Okulu kaç yılında kim tarafından kurulmuş ve nasıl hizmet vermeye bşalamıştır? İşte hikayesi:

Deniz Harp Okulu’nun kurucusu kim?

Bu sorunun cevabını vermek için 18. yüzyıl Osmanlısına inmek gerekiyor. Evet, başlıkta boşuna yazmadık. Tam 250 yıllık bir tarihe sahiptir bu okul.

Tarihi sevenler de hatırlayacaktır. O dönemde Osmanlı ordusunda yapılan pek çok ıslahatın sonucu olarak bazı askeri kurumların temelleri atılmıştır. Bunlardan en önemlisi, Mühendishane-i Bahr-i Hümayun adlı denizcilik kuruluşudur.

Tahmin ettiğiniz gibi Deniz Harp Okulu; 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Hümayun adıyla Cezayirli Gazi Hasan Paşa tarafından kurulmuştur. Bu dönem; 3. Mustafa’nın padişahlık yaptığı dönemdir.

Mühendishane-i Bahr-i Hümayun, aynı zamanda İTÜ‘nün de temellerinin atıldığı kurumdur.

Mühendishane-i Bahri Hümayun; günümüz Türkçesiyle “İmparatorluk Deniz Mühendishanesi” demektir. Adından da anlaşılacağı üzere dönemin donanmasında ve ordusunda görev alacak mühendisler yetiştirmeyi, tersanenin ve donanmanın dış güçlere bağlı kalmadan geliştirilmesini amaç edinmiştir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.