Deniz Feneri Derneği’nin kurucusu ve başkanı kim?-TBMM’den ödül alan bu vakfı kimler kurdu?

Deniz Feneri; Türkiye’de çok uzun zamandan beri geniş çaplı yardım faaliyetlerinde bulunan derneklerden biridir. 20 yılı aşkın bir zaman diliminde Türkiye’nin her bir yanına yaptığı yardımlarla gönüllerde taht kurmuş, milyonlarca kişinin sonsuz hayır duasını almıştır.

Zaman zaman Deniz Feneri Derneği’nin adı kötü işlere karışmış olsa da ama program olarak, ama dernek olarak Deniz Feneri’nin ilk yılları inanılmaz bir yardımlaşma duygusuyla geçmiştir. Nasıl kurulmuştur Deniz Feneri Derneği? Kaç yılında kurulmuştur? İşte hikayesi…

Deniz Feneri Derneği nasıl kuruldu?

Kuruluş hikayesi, tesadüfen kurulup da sonradan çok başarılı olan girişimcilik örnekleriyle epey benzeşiyor Deniz Feneri’nin… Bundan tam 23 yıl önce, 1996 yılında temelleri atılıyor. Son derece normal ve rutin bir Ramazan Programı konsepti düşünülürken, o masada çıkan fikirler kurucuları Deniz Feneri Derneği’ne kadar götürüyor. Kuruculardan olan İbrahim Uğurlu; programın konseptini düşünürken ‘Eskiden yardımlaşma çok fazlaymış. İnsanlar, fakirleri iftar sofrasında ağırlarmış!’ diye bir cümle kuruveriyor. Diğer kurucusu olan Uğur Arslan ile o anda akıllarına bir fikir geliyor. Deniz Feneri’nin yayınlandığı kanal olan Kanal 7 stüdyosunun yanındaki bakkala gidiyorlar. ‘Abi senden şeker, un, yağ alıp ihtiyacı olanlara dağıtacağız.’ diyorlar. Bakkal da istedikleri miktarı verip, yardım amacıyla kullanılacağı için para istemiyor. Bu ilk proje Deniz Feneri’ne adeta bir patlama yaşatıyor, ücretsiz yardım yapmak için yarışanlar, o yardımı ulaştırmak için gönüllü olan Deniz Feneri üyeleri derken proje o bilinen ihtişamlı halini alıyor. Sonuç olarak; 1996’da başlayan proje, 1998’de dernek halini alıyor ve faaliyetlerine bu şekilde devam ediyor.

Deniz Feneri Derneği’ni kim kurdu?‘ sorusuna cevabımız şu şekilde olabilir o zaman:

Deniz Feneri Derneği; 1996 yılında Uğur Arslan, İbrahim Uğurlu ve diğer kurucu üyeler tarafından kurulmuştur.Fakat 1996-1998 yılları bir kanal projesi olarak geçmiş. Deniz Feneri, vakıf ve STK statüsünü 1998 yılında almıştır.

Uğur Arslan; Deniz Feneri Derneği’nin kurucu başkanıdır.

Deniz Feneri’nin kurucu başkanı Uğur ARSLAN

1998 yılında kurulan dernek; 2019 yılında olmamız düşünülürse aradan geçen 21 yılda faaliyetlerine devam etmiş ve sürekli büyüme göstermiştir.

Deniz Feneri Derneği’nin yardım faaliyetleri daha çok maddi imkanı olmayan ailelere gıda, giyim, barınma, sağlık, para yardımı şeklinde olmuştur. Aynı zamanda misafirhane, aşevleri, giyim mağazaları, meslek edinme programları gibi çalışmaları da vardır.

2019 yılı verilerine göre Deniz Feneri Derneğinin bugünkü başkanı ve yönetim kurulu üyeleri aşağıdaki gibidir:

Asli üyeler:

 • Av. Mehmet Cengiz/Genel Başkan
 • Turan Yalçın/Genel Başkan Yardımcısı
 • Coşkun Yıldız/Genel Sekreter
 • Nail Çamcı/Genel Muasip
 • Turgut Durmuş/Yönetim Kurulu Üyesi
 • Av.İsmail Tuğrul/Yönetim Kurulu Üyesi
 • Dr.Cemil Keskin/Yönetim Kurulu Üyesi

Yedek üyeler:

 • Av. Hulusi Gültekin
 • Av. Kamil Özçelik
 • Av. Mehmet Cihan
 • Av. Rıza Saka
 • Uğur Şahinbaş

Deniz Feneri Derneği; milyonlarca kişiye yaptığı yardımlardan ötürü 2007 yılında TBMM Üstün Hİzmet Ödülü’ne layık görülmüştür.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*