Demokrat Parti’yi kim kurdu?-Merkez sağın en eskilerinden

Günümüz Türkiyesinde düşük oy oranına sahip partilerden biri olan Demokrat Parti (DP), kökeni en eski zamanlara dayanan Türk siyasi partilerinden biridir. Öyle ki, Cumhuriyet tarihinde tek partili dönemin hemen sonrasına kadar kökleri uzanan bu parti, 1970’e kadar olan siyasi kariyeri ve önceleri sahip olduğu farklı isimler de dahil edilirse geçmişten günümüze Türk siyasetinde en pay sahibi partilerden biri olmuştur. Onu merak edenler için söyleyelim: İlk Demokrat Parti’nin kökeni 1946 yılına kadar uzanmaktadır. Fakat biz sonraki dönemleri ele alacağız, resmi kayıtlar bunu gerektiriyor.

Demokrat Parti’nin kurucusu kim?

Bugün merkez sağ konumunda dürüst olmak gerekirse epey düşük oy oranına sahip olan Demokrat Parti, on yıllar öncesinde kurulan Doğru Yol Partisi’nin devamı niteliğindedir. Dolayısıyla iki farklı kuruluş tarihi ele almak gereklidir.

İlk haliyle DP, Doğru Yol Partisi ismiyle 1983 yılında Süleyman Demirel ve Tansu Çiller tarafından kurulmuştur. 2007 yılında ise Parti’nin ismi Demokrat Parti olarak değiştirilmiş ve genel başkanlık koltuğuna Mehmet Ağar oturmuştur.

2007 Demokrat Parti Kurucu Genel Başkanı Mehmet AĞAR

Partideki isim değişikliğinin amacı ve hedefi sağ kanadı tek çatı altında toplamak ve siyasi arenada tekrardan söz sahibi olmaktır. Ama bu doğrultuda yapılan ilk girişimlerden olan Demokrat Parti ile ANAP’ın birleşmesi çalışmaları genel başkanlar arasındaki anlaşmazlık sebebiyle gerçekleşmemiştir. Bu yüzden de verilen sözleri karşılayamamış ve son genel seçimlerde oy oranı epey düşmüştür.

Demokrat Parti’nin başkanı kim?

Kökeni eskilere dayanmakla beraber Mehmet Ağar tarafından kurulan Demokrat Parti’nin 2017 yılı itibariyle genel başkanı Gültekin Uysal’dır.

“Başka bir Türkiye mümkün.” sloganıyla yoluna devam eden Demokrat Parti 14 adet belediyeye sahipken mecliste herhangi bir sandalye alabilmiş değildir. İdeolojisini ise liberal muhafazakarlık ve milliyetçiliktir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*