Demiryolu Serserileri’ni kim yazdı?-Jack London’ın serseri geçmişi

Eserlerinde serseri, aylak, halk, vs. kesimleri; ortak bir noktada birleştirmek gerekirse toplumun alt tabakası olarak nitelendirilebilecek kısmı başarıyla ele alan Jack London’ın, bu konudaki en iyi eserlerinden biri şüphesiz “Demiryolu Serserileri”dir.

En iyi kitabı olarak sayabileceğimiz Martin Eden‘i daha önceki yazımızda ele almıştık. Aslına bakacak olursanız; okuyuculara yansıtmak istediği kesimleri Jack London’ın böylesine başarılı olarak kaleme alması, yazarın söz konusu insanlar arasında bizzat yaşamış olması sayesindedir. Örneğin; mücadeleci bir denizci ve yazar olan Martin Eden; London’ın gemilerde çalıştığı dönemden kalma sembolleştirilmiş bir hatıradır. Bu yazımızın konusu olan “Demiryolu Serserileri” adlı kısa eser de yine Jack London’ın Amerikan banliyölerinde trenlerde kaçak yolculuk yapan berduşlarla beraber geçirdiği dönemin bir hatıratıdır.

Evet; denizcilikte olduğu gibi burada da Amerika’nın en sıra dışı yazarlarından biri olan Jack London; hayatta her şeyi deneyimleme merakının bir ürünü olarak yazarlığına, kazandığı paraya bakmadan avarelerin ve çingenelerin arasına karışmış; demiryolları boyunca tüm ABD’yi gezmiş ve bu dönemde karşılaştığı olayları, kişileri yazıya dökmüştür. “Road” ismiyle Jack London tarafından piyasaya sürülen bu eser 1907 yılında yayımlanmıştır.

Jack London hakkında

Amerikalı bir yazar olan Jack London; 1876 yılında San Francisco’da doğmuştur. Hayatı boyunca toplumun birçok farklı kesimini tanıma fırsatı bulan, aynı zamanda neredeyse bütün siyasi görüşlerle ilgili bir geçmişi olan London’ın en çok ön plana çıkan yanı ise; yazarlıktan yüksek gelir elde edebilen nadir Amerikalılardan biri olmasıdır.

Demiryolu Serserileri’nin yazarı Jack LONDON (1876 – 1916)

Aynı zamanda ticari dergi romanının da öncüsü olarak kabul edilen London; Martin Eden, Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş, Demir Ökçe, Deniz Kurdu, Demiryolu Serserileri gibi kitaplar başta olmak üzere 50’den fazla eseri dünya edebiyatına kazandırmıştır.

Son derece başarılı, bir o kadar da çalkantılı olarak geçirdiği hayata 1916 yılında Kaliforniya’da gözlerini yummuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*