DC Comics’in Sahibi Kimdir?-Batman, Joker, Superman, Flash ve diğerleri…

DC Comics merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin Burbank kentinde bulunan ve DC Entertainment şirketinin bir departmanı olarak faaliyet gösteren çizgi roman yayımcısıdır. DC Entertainment ise Time Warner medya kuruluşunun sahibi olduğu Warner Bros Entertainment‘ın bir alt kuruluşu konumundadır.

DC Comics 1934 yılında Malcolm Wheeler-Nicholson tarafından National Allied Publications adıyla kurulmuştur. Kuruluşun çizgi roman serilerinden biri olan Detective Comics‘in başarısı şirketin ismini oluşturacak düzeye erişmiş ve baş harfler şirket ismi olarak kabul edilmiştir. Nicholson, New Fun: The Big Comic Magazine ismiyle Şubat 1935’te ilk sayısını görücüye çıkarmıştır. Ardından Aralık 1935’te New Comics ismi ortaya çıkmış ve bu isim de Advanture Comics’e dönüşerek 503 sayıyla 1983 yılına kadar yayınlanmaya devam etmiş ve Amerikan tarihinin en uzun soluklu serilerinden biri olmuştur. Şirkete ismini veren Detective Comics serisi de ilk olarak Aralık 1936’da görücüye çıkmıştır. Yakından tanıdığımız Batman karakteri ise aynı serinin Mayıs 1939’da yayınlanan 27. sayısında ilk defa ortaya çıkmıştır.

Tüm bu gelişmelerin yanında şirket borç batağına saplanmış ve 1937 yılında Wheeler-Nicholson, çizgi romanların basım işini yapan Harry Donenfeld‘i Detective Comics‘i yayınlayabilmek için ortak olarak almak zorunda kalmıştır. Fakat, bir türlü düzelmeyen nakit akışı sebebiyle Wheeler-Nicholson şirketten zorla çıkarılmıştır. Kısa süre sonra Detective Comics şirketi, Nicholson‘ın iflas eden National Allied şirketini de açık arttırma sonucu satın almıştır.

Haziran 1938’de Detective Comics, Action Comics adıyla Superman‘in ilk ortaya çıktığı yeni bir serinin başlangıcını yapmıştır ve ilk sayı adeta bir satış patlaması yaşamıştır. Bundan sonra “süperkahraman” olarak bilinen karakterler yaratılmaya başlanmıştır. Tüm bu sıkıntıları atlatan şirket birçok karakter ortaya çıkararak Marvel Comics ile birlikte çizgi roman dünyasının en başarılı yayıncılarından biri olmuştur.

DC Comics’in kuruluşundan bu yana karakterlerinin başlıcaları Batman, Superman, the Flash, Wonder Woman, Green Lantern, Aquaman, Shazam, Green Arrow ve Hawkman olarak sayılabilir ve bunların oluşturduğu ekip de Justice League (Adalet Birliği) olarak isimlendirilmektedir. Tabi ki iyilerin karşısında Teen Titans olarak bilinen Joker, Lex Luthor, Catwoman, Darkseid, Ra’s Al Ghul, Deathstroke, Sinestro, Brainiac ve Black Adam gibi isimler de bulunmaktadır. Şirket ayrıca DC Dünyası’na dahil etmeden Watchmen ve V for Vandetta gibi yayınları da Vertigo veya America’s Best Comics isimleri altında çıkarmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*