Dassault Group’u kim kurdu?-Fransa’nın en büyük holdinglerinden

İçinde bulunduğumuz zamanda sayısız sektörde faaliyet gösteren ve anavatanı Fransa’nın en büyük ekonomik güçlerinden biri olan Dassault; tıpkı bizdeki Sabancı, Koç veya daha nice holding gibi köklü bir geçmişe sahiptir. Zaten holdingleşmesinde ve artık bir imparatorluk konumunda olmasında da on yıllar boyunca verdiği emeğin payı büyüktür. üPeki tam açılımı “Groupe Industriel Marcel Dassault S.A.” olan bu şirketler grubu ne zaman, kim tarafından nerede kurulmuştur? Hangi aşamalardan geçmiş ve bugünkü Dassault haline nasıl gelmiştir? İşte ana hatlarıyla ve kronolojik olarak Dassault Holding’in kuruluşu ve gelişimi:

Dassault’un kurucusu kim?

Tarihi yönünden tam bir eski toprak olan bu holding; tıpkı bizdeki gelenek gibi ismini kurucusu olan ailenin soyadından almaktadır.

O zaman sizleri daha fazla merakta bırakmadan ayrıntıları verelim: Dassault Group; 1929 yılında Marcel Dassault tarafından Fransa’da kurulmuştur.

Dassault Holding’in kurucusu Marcel DASSAULT (1892 – 1986)

1930’ların Fransa’sında orta halli bir işletme olarak çalışmaya başlayan Marcel’in ilk şirketi “Dassault Aviation” olmuştur. Havacılık sektöründe faaliyet gösteren bu şirket; holdingin ana kolonu durumundadır ve günümüzde başlıca alt kuruluşlardan biridir.

Dassault imparatorluğu genişliyor

Havacılığın yükselişte olmasının ve kalkınmış bir ülkede faaliyet göstermesinin avantajından gayet başarılı şekilde faydalanan Marcel; Dassault Havacılık’ta yüksek kazançlar elde etmiştir. Bu da ona şirketin işlerini ilerletmenin yanı sıra yeni sektörlere yatırım yapmak ve holdingleşmenin ilk adımlarını atmak için ihtiyacı olan fırsatı vermiştir.

1950’li ve 60’lı yıllar boyunca birden fazla sektörde at koşturmaya adapte olan ve her geçen yıl istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdüren Dassault; 2000’li yıllara gelinceye kadar Fransa’nın en eski ve en zengin kuruluşları arasında kendine yer bulmayı başarmıştır.

Dassault Holding’in sahibi kim?

Marcel Dassault’un temellerini attığı ve mükemmel bir şekilde büyüttüğü Dassault Holding; günümüzde oğlu Serge Dassault tarafından yönetilmektedir.

Yönetim kurulu başkanlığının ailede kaldığı şirkette CEO’luk görevini ise Eric Trappier yerine getirmektedir (2016 yılındayız)

Dassault Holding’in başlıca alt şirketlerini sıralayacak olursak da liste şu şekildedir:

-Dassault Aviaton

-Dassault Falcon Jet

-Dassault Falcon Service

-Sogitec

-SABCA

-Lummen

-Dassault Systems

-SVE

-Figaro Group

-Immobiliere Dassault

-Artcurial

-Arqana (%30’luk hissesi)

-Chateau Dassault


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*