Danone’nin sahibi kim?-Göçlerle beraber gelişen bir başarı hikayesi

Geçtiğimiz yıllarda ürünlerinde bulunan bazı sakıncalı maddeler ve çocuk sağlığına aykırı ürün iddiaları ile Danone’nin ismini duyduğumuz doğrudur. Fakat bu iddialara karşı yürütülen kamuoyu faaliyetleri kararlı bir şekilde yürütülmediği ve hakkında yeterli ıspatlar bulunmadığı için Danone Şirketi; yaptığı açıklamalarla var olan yanlışları düzelterek ve olayın doğrusunu aktararak müşterilerinin şüphelerini gidermiş, en sonunda da eski hatıralar olmadan her zamanki imajıyla faaliyetlerine devam etmiştir. Bugün Danone; dünyanın en büyük gıda/perakende köeknli holdinglerinden biridir.

Danone’yi hepimiz genel kültür itibariyle bir Fransız şirketi olarak biliriz. Ama kökeninin Türklerle gayet yakın olduğunu ve temellerinin atıldığı topraklar itibariyle Osmanlı Devleti’yle yakın ilgisi olduğunu çok az kişi bilir. Bunların sonucu da “Danone’yi kim kurdu? Danone’nin sahibi kim? Danone kimin?” gibi soruları ayrı ayrı ele almakta saklı. O zaman sizleri daha fazla oyalamadan Danone hakkındaki bilgileri bir an önce verelim ve bu şirketin temellerini atan başarılı girişimcileri tanıtalım:

Danone’yi kim kurdu?

1919 yılında Selanik; Yunanistan tarafından ele geçirilmiş ve Osmanlı toprağı olmaktan çıkmıştır. Bu dönemde Selanik’te yaşamakta olan Yahudi Asıllı doktor İzak Karasu (Isaac Carraso); Yunan işgali sebebiyle İspanya’ya göç etmiş ve Barcelona’da yaşamaya başlamıştır.

Doktor İzak Karasu; burada mesleğinin yanı sıra geldiği yerin kültürünü yansıtacak bir girişimcilik ile de para kazanmak istemiş ve yoğurt üretimine başlamıştır. Dolayısıyla ilk müşterilerini Barcelona’da bulan ve yoğurt satan Karasu; marka olarak da oğlu Daniel’in isminden esinlenerek “Danone” ismini bulmuştur. O zaman şöyle net bir bilgi verebiliriz: Danone markası; 1919 yılında İzak Karasu (Isaac Carraso) tarafından İspanya’da kurulmuştur. Şirketin böyle bir ortamda ve gurbet topraklarında kurulduğu doğrudur. Fakat bildiğimiz Danone imajına ulaşmaktan son derece uzaktadır ve tarihi sürecinde pek çok aşamadan geçmesi gerekmiştir.

Danone markasının kurucusu İzak KARASU (Isaac CARASSO) (1874 – 1939)

Oğul Daniel dönemi ve Amerika’ya göç

Babasının burada ölümü üzerine oğul Daniel; yoğurt işini kaldığı yerden devam ettirmiştir. Farklı olarak işini 1929 Fransa’ya taşımış ve burada yoğurt fabrikası kurarak daha da ciddi bir çerçeveye oturtmuştur. Yalnız; bu sefer de 2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ve Alman işgali sebebiyle 1942 yılında ABD’ye göç etmiş ve fabrikasını burada yeniden inşa etmek zorunda kalmıştır. Gerçekten de Danone’nin kurucuları uzun yıllar boyunca anayurtlarından edilmiş, onu bırakın göç ettiği yerlerden de sürekli hareket etmek zorunda kalmış dramatik bir aile öyküsüne sahiptir. ABD’ye göç ettikten sonra Danone’nin adeta talihi açılmış ve babaların, dedelerin çektiklerinin acısını çıkarırcasına bir dünya markası olma yolunda ilerlemiştir.

1960’lı yıllar ve dünya markası Danone

18 yıl boyunca ABD’de işleri rayına oturtup yayılan Danone; en sonunda Fransız peynir şirketi Gervais ile birleşmiş ve Gervais-Danone ismiyle faaliyet göstermeye başlamıştır. Böylece Daniel; kendisinin göç ettiği Avrupa topraklarıyla tekrardan irtibat sağlamıştır. Sonraki 30 yıllı dönem ise Danone’nin ardı ardına yeni ürünler piyasaya sürdüğü, yeni pazarlara girdiği, irili ufaklı şirketleri satın aldığı başarılarla dolu bir periyottan oluşmaktadır.

1997 yılındaki Türkiye adımı da dahil olmak üzere Danone’nin günümüzde 20’ye yakın ülkede yatırımı mevcuttur ve aktif olarak üretim yapmaktadır.

Danone’nin sahibi kim?

Aradan geçen yüzyıla yakın süre içerisinde Danone tabii ki bazı yapılanmalardan geçmiş, şirketin iç yüzünde bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Günümüzdeki duruma bakacak olursak Danone’nin CEO’su Emmanuel Faber iken, Yönetim Kurulu Başkanı ise Franck Ribout’tur.

Tüm dünya çapında hizmet veren bir şirket olan Danone; 100 bin cıvarı çalışanı ve 31 milyar Euro’luk net varlığı ile adeta bir imparatorluk konumundadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


3 Comments

  1. Danone nin zararlı madde içerdiği kanıtlandı mı. Duyduğum kadarıyla belirsiz bir durum var kimya laboratuarlarında testi zor mu ki kanitlanamiyor. Madem zararları ortaya çıktı piyasadan kaldırılsın çocuklarımıza zarar vermesin bunun önüne gecilsin. Anlamıyorum bu hükümet Türk milletinin düşmanı mı bize zararlı olan bir gıdayı araştırıp engellemiyor

  2. osmanlıyı yıkan emanuel karassonun yiğeni azılı siyonist yahudi bir şahsiyettir bilmiyordum buna ait olduğunu gerçekten şu dk dan itibaren hayat gıda danone urunleri almayı dusunmuyorum emanuel carassoyu iyice arastırırsanız selaniğe nerden ve neden geldiğini anlarsınız

  3. 400 yıl önce sürüldükleri ispanyaya sankii kendi ülkelerine gider gibi gittiler, çünkü idpanyadaki aile kayıtları hiç bir zaman silinmedi. Avrupa Osmanlıya bir oyun oynadı, yahudilere acıyan Osmanlı onları kabul etti, onlarda görevleri icabı Osmanlıyı yıktılar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*