DAF Trucks’ı Kim kurdu?-Hollandalı Van Doorne Kardeşler

DAF Trucks, merkezi ve ana üretim merkezi Hollanda’nın Eindhoven kentinde bulunan kamyon üreticisidir. Esasen DAF, dünyanın en büyük ağır sanayi üretim şirketlerinden biri olan PACCAR‘ın bir alt kuruluşudur.

1928 yılında Hubert van Doorne, Commanditaire Vennootschap Hub van Doorne’s Machinefabriek adıyla kendi işlerini yürütmekteydi. Kendisinin ortağı ve aynı zamanda yatırımcısı bir bira fabrikası müdürü olan A.H. Huenges‘di. Van Doorne, Huenges’in aracını birçok kez tamir etmişti ve Huenges de onun hizmetinden oldukça memnundu. Sonunda Huenges, Van Doore’a işletmesini büyütmesi amacıyla destek olabileceğini söyledi. Böylece serüven başladı. 1932yılına gelindiğinde Hubert van Doore’un kardeşi Wim van Doore da işin içine girdi ve şirketin adı Van Doorne’s Aanhangwagen Fabriek oldu. Yani kısa adıyla DAF… Bundan tam dört yıl sonra Huenges şirketle olan ilişkisini tamamen kopardı ve yönetim van Doore kardeşlere kaldı.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kamyon oldukça az rastlanılan bir araç haline gelmişti. DAF bu durumu bir avantaja çevirmek için 1949 yılında çalışmalara başlayarak kamyon, treyler ve otobüs üretimi için paçaları sıvadı ve bu arada şirketin adı değiştirilerek Van Doorne’s Automobiel Fabriek halini aldı.

1950’lerde DAF’ın en büyük müşterisi Hollanda ordusu oldu. 1954’te Hubert van Doorne otomobillerde kayış sisteminin kullanılması fikriyle çığır açan kişi oldu. 1955 yılında tasarımlar ortaya çıktı ve sürekli geliştirilerek nihayet 1958’de Hollanda’nın en büyük otomobil fuarında binek araçlar aracılığıyla görücüye çıktı. Oldukça fazla beğeni toplayan tasarımdan 4000 adet sipariş alındı.

DAF kuruluşundan 60 yıl sonra 1987 yılında kendisinin İngiliz rakibi olan Leyland Trucks ile birleşme kararı aldı. Yeni oluşturulan şirket İngiltere’de Leyland DAF, dünyanın geri kalanında ise yalnızca DAF ismiyle yoluna devam etti. 1996 yılında DAF, bir dünya devi olan PACCAR tarafından satın alındı. 1998 yılında Leyland Trucks’ın da aynı firma tarafından satın alınmasıyla birlikte DAF ve Leyland tekrar birleştirildi.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*