Dadi’nin kurucusu kim?-Çin’in ticari araç üreticisi

Otomotiv sektörü dendiği zaman dünya üzerinde sayısız araç üreticisi mevcut. Yani en meşhur olanlar şöyle dursun; dünyanın pek çok yerinde yerli üretim yapan pek çok, ama pek çok marka mevcut. Bizdeki BMC gibi mesela… Kendileri de ticari araç üretir fakat daha çok Türkiye’de bilinir. Aynı şekilde herhangi bir ülkede faaliyet gösteren ve şöhreti bulunduğu ülkeyle sınırlı olan pek çok yerel marka mevcut… Yazımızda kuruluş bilgilerini ele alacağımız Dadi de bunlardan biri… Dadi… Tatlı bir isim değil mi?..:) Türkçeyle uyumu var biraz… Tam adı “Dadi Auto” olan bu şirket Çin’de faaliyet göstermektedir ve pikap, kamyon, tır, vs. ticari araçların üretimi üzerine uzmanlaşmıştır.

Dadi ne zaman nerede kuruldu?

Dadi Otomotiv Grubu; aslına bakacak olursanız hatırı sayılır sayılır geçmişi olan bir otomobil firmasıdır. 2018 yılının kasım ayında olmamız itibariyle ilk modelinin üretimi üzerinden tam 20 yıl geçmiştir. Hesaplayın bakalım..:)

O zaman Dadi’nin kuruluş bilgilerini şu şekilde özetleyebiliriz: Dadi Otomotiv; 1988 yılında Çin Halk Cumhuriyeti tarafından kurulmuştur.

Günümüzde sivil araçlar üretmekte olan Dadi; eskiden askeri araçlar üretmesi dolayısıyla da son derece köklü bir geçmişe sahiptir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*