Dacon’ı kimler kurdu?-Distribütörlükten kendi otomobilini üretmeye giden bir hikaye

Otomotiv sektörü birbirinden azim dolu, birbirinden ilham verici, bir o kadar da birbirinden şaşırtıcı ve tahmin edilemez başarı hikayeleri ile doludur. Mesela sıradan bir şemsiye tamircisi iken gıda sektörüne, sıradan bir ayakkabıcı iken restoranlar zincirine giden çok ilginç hikayelerle doludur ortalık. Yazımızda ele alacağımız bir otomotiv şirketi olan Dacon ise, bunlar kadar şaşırtıcı olmasa da bariz evrimsel bir çizgi çizen, küçük küçük adımlarla başlanan işlerin nerelere gidebileceğinin en çarpıcı örneklerinden biri olan bir hikayeye sahiptir.

Evet… Markamız Brezilya’dan.. Dolayısıyla Türk insanının, Türkiye’de yaşayan birinin herhangi bir şekilde rastlamadıysa ya da tüm dünyadan otomotiv sektörünün çok çok meraklısı değilse duymuş olması zor bir ihtimal.. Peki hal böyle olsa bile Kim Kurdu ekibi boş durur mu? Tabii ki hayır. Sizler için Brezilya’nın en köklü otomobil markalarından biri olan Dacon’ın hikayesini araştırdık, derledik.

Ayrıca Brezilyalı diğer otomobil üreticileri hakkındaki yazıları okumak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz:

Dacon’ın kurucusu kim?Sahibi kim?

Yer: Brezilya… Yıl: 1964.. Paulo Aguiar adlı Brezilyalı bir girişimci; memleketinde otomotiv sektöründe başarılı olup para kazanmak ve Brezilya ekonomisini hareketlendirmek adına bir atılım yapar ve Dacon markası böyle var olur. Dolayısıyla; otomotiv şirketi Dacon’ın kuruluş künyesini şu şekilde özetleyebiliriz: Dacon; Brezilyalı bir otomobil üreticisi olarak 1964 yılında, Sao Paulo şehrinde Paulo Aguiar tarafından kurulmuştur.

Dacon’ın kurucusu Paulo AGUIAR

Fakat Dacon kurulu kurulmaz üretime başlamamıştır. En başlarda da belirttiğimiz gibi 1964’ten itibaren uzun yıllar boyunca otomobil distribütörü olarak hizmet vermiştir Brezilya’da. 1964-1976 arası Porsche markasının distribütörlüğünü yapan şirket; 1976-1982 arasında ise Volkswagen’in dağıtıcılığını üstlenmiştir. 1982’den beri ise “Dacon” markası olarak kendi üretimi olan otomobilleri satmaktadır.

Araç üretiminde 2018 yılının Kasım ayında olmamız itibariyle 26. yılında olan Dacon; Brezilya’nın bilinen markalarından biri olarak varlığını sürdürmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*