Cushman-Wakefield’in sahibi kimdir?-ABD’li emlak çınarı..

Zaman zaman dalgalanmalar yaşasa da; eh, diğer alternatiflere göre biraz uzun vadeli olsa da; hatta geçmişte zaman zaman yatırımcısını intihara sürükleyecek krizlere girse de korkmayın. Emlak ve gayrimenkul yatırımı ilerisini düşünenler için son derece sağlam, ayakları yere basan ve güvenli bir yatırım aracıdır. İnsanların elinde para biriktiği zaman bunu değerlendirmek için akıllarına gelen ilk seçeneğin kiraya vermek ve değerinin artmasını beklemek için başka bir ev daha almak olması emin olun tesadüf değildir. Bunun da sayfalarca analizi yapılır tabi ama; şu anki konumuz değil.

Bu yaızmızda sizlere ABD’nin en zengin ve en köklü emlak şirketlerinden biri olan Cushman-Wakefield’dan bahsedeceğiz:

Cushman-Wakefield’ın kurucusu kimdir?

Şöyle isme bakında direk “Bunlar kesin iki ortağın soyadları” diye düşünüyorsunuzdur zaten. Doğru da düşünüyorsunuz. Cushman-Wakefield şirketi; 1917 yılında üvey kardeşler J.Cleydesdale Cushman ve Bernard Wakefield tarafından kurulmuştur.

resimdeki isimlerden de görüldüğü gibi şirketin kurucuları Bernard WAKEFIELD ve Clyde CUSHMAN

İngiltere’den Amerika’ya bir göç hikayesi

Tüm ABD’yi saran bu gayrimenkul imparatorluğunun kökeni 100 yıl öncesinde dayansa da; ondan önceki bir 100 yıllık geçmişi de İngiltere’de bulunmaktadır. 1820 yılında; yani neredeyse 200 yıl öncesinde Healey ve Baker ortaklar Londra’nın boş arazilerinde gayrimenkul işine başlayarak şehrin gelişmesine ve bayındır haline gelmesinde önemli rol oynamışlardır. 1910 yılına kadar bu şirketin bünyesinde bulunan ve gayrimenkul-emlak işiyle yakından ilişkili olan Bernard Wakefield’in ABD’ye göç etmesiyle de bizim yazımızın konusu olan hikaye başlamıştır. Bir İngiliz beyefendisi olmanın verdiği planlama ve strateji becerisiyle Wakefield; üvey kardeşi Cushman ile beraber tem bir ekonomik patlamanın yaşandığı ABD’de bu işe başlamışlardır. Tabii o zamanlar ABD kaynıyor, hangi işe el atsanız tutar, o derece…

Londra’da işleri yürüten Healey-Baker’ın o zamanki patronu George Henry Baker da ABD’deki bu genç girişimcileri ticari ve mali destekte bulunmuş; 1930’lara gelindiğinde Cushman-Wakefield şirketi New York’un tartışmasız emlak kralı olmuştur.

Günümüzde Cushman-Wakefield’in patronu kim?

İlerleyen yıllar boyunca New York dışına çıkarak tüm ABD’ye ve akabinde Londra başta olmak üzere tüm dünyaya yayılan şirket; günümüzde 60’ın üzerinde ülkede 16.000 çalışanı ile hizmet vermeye devem etmektedir. Cushman-Wakefield’in yönetim kurulu başkanı ve CEO’su ise Brett White’dır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*