Cumhuriyet Gazetesi’ni kim kurdu?-Cumhuriyet tarihiyle yaşıt bir basın çınarı

Cumhuriyet Gazetesi, Türk basınının en eski gazetelerinden biridir. İsmi de okuyucu için bir ipucudur aslında. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin basın-yayın ihtiyacını karşılamak, toplumun kültürel seviyesini ve eğitimini yükseltmek amacıyla kurulmuş ve o zaman son derece kısıtlı imkanlarıyla çalışmaya başlamıştır. Osmanlı Devleti dahil olmak üzere Cumhuriyet Gazetesi’nden daha eski bir gazetenin var olup olmadığına baktığımız zaman, birkaç tane isim dışında çok ama çok az sayılı bir listeyle karşılaşırız. (Ayrıca bkz: Türkiye Cumhuriyeti’ni kim kurdu?)

Cumhuriyet Gazetesi’nin kurucusu kim?

Bu ismi alışı Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra olsa da Cumhuriyet Gazetesi’nin henüz ismi konulmamış bir şekilde yaptığı çalışmalar daha önceki yıllara uzanmaktadır. Kurucuları olan gazeteciler ve basın emekçileri de yine aynı sektörde uzun yıllar çalışmış olan insanlardır.

Kurtuluş Savaşı yıllarında “Yeni Gün” adıyla bir gazete yayınlanmaktadır ve bu gazete Milli Mücadele’yi desteklemektedir. Gazetenin başındaki isim ise Yunus Nadi’dir. Ki daha sonra “Abalıoğlu” soyadını almıştır ve dolayısıyla Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ta kendisidir.

İşte; zaferden öncesinden beri Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen bu görüşlere sahip olan Yunus Nadi Abalıoğlu, Nebizade Hamdi ve Zekeriya Sertel, daha sonra bir araya gelerek 1924 yılında Cumhuriyet Gazetesi’ni kurmuşlardır.

Dolayısıyla şu şekilde bir özetleme yapabiliriz: “Cumhuriyet Gazetesi; 7 Mayıs 1924 tarihinde Yunus Nadi, Nebizade Hamdi ve Zekeriya Sertel tarafından kurulmuştur. Kuruculardan Yunus Nadi herdaim ön planda olan isim olurken, Zekeriya Sertel ise Genel Yayın Yönetmeni olarak yönetim ve idare işlerini üstlenmiştir. Gazetenin isim babası ise Mustafa Kemal Atatürk’tür. “

solda kuruculardan Yunus Nadi Abalıoğlu, sağda ilk Genel Yayın Yönetmeni Zekeriya Sertel

1924’ten 2019’a kadar geçen 95 yıl boyunca Cumhuriyet Gazetesi yayınlarına devam etmiş ve kendi düşüncesinde olan insanların en sevdiği gazetelerden biri haline gelmiştir.

Cumhuriyet Gazetesi’nin sahibi kim?

Günümüzde Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Merkezi İstanbul Şişli’dedir. Tiraj sıralaması bakımından 24 TL olan gazete günlük olarak yayınlanmaktadır.

Cumhuriyet Gazetesi’nin 2019 yılındayken sahibi Cumhuriyet Vakfı’dır. Dağıtımcı firması Yenigün Haber Ajansı’dır, Genel Yayın Yönetmeni ise Cüneyt Muharremoğlu’dur. (Bu bilgiler güncellemeye açıktır ve ilerleyen yıllarda bir değişiklik olması halinde okuyucumuzun yorum kısmından veya iletişim sekmesinden bize düzeltme talebinde bulunması çok makbule geçecektir.)

Cumhuriyet Gazetesi’nin siyasi görüşü ise Atatürkçülük, Sosyal Demokrasi, Sekülerizm ve Merkez Sol olarak tanımlanmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*