Çukurova Holding’in kurucusu kimdir? Türkiye’nin en zenginlerinden

Kuruluşu itibariyle tam olarak cumhuriyetle yaşıt olan Çukurova Holding; bir asra yakın süredir verdiği hizmetlerle Türkiye sanayisinin ve endüstrisinn lokomotif güçlerinden biri olmuştur. Geçmişinde son derece istikrarlı ve emin adımlarla dolu başarılar olan bu grup 2000’li yıllara yaklaşırken bir dönem için yaşadığı skandallar sebebiyle kan kaybına uğrasa da gücünü korumasını bilmiş; Forbes verilerine göre Türkiye’nin en zengin ailelerinden biri olma unvanını korumasını bilmiştir.Peki; özellikle sahibi olduğu Türk GSM devi Turkcell ve skandallara sebep olan kuruluşları Pamukbank ile daha iyi çağrışım yapacağımız bu şirketler topluluğunun kökeninde nasıl bir başarı hikayesi vardır? Çukurova Holding’i bir dönem Türkiye’nin en zengini yapan hamleler neler olmuştur? İşte ana hatlarıyla Çukurova Holding’in kurulması ve büyümesi..

Çukurova Holdingi kimler kurdu?

Biraz coğrafi bilginiz varsa Çukurova’nın tohumlarının ekildiği yeri tahmin etmek sizler için zor olmayacaktır. Adana, Mersin gibi güney Akdeniz illerini kapsayan be barındırdığı muazzam Çukurova deltası sebebiyle bu isimle anılan bereketli topraklarda temelleri atılan Çukurova holding; Mersinin Tarsus ilçesinde 1923 yılında kurulmuştur.

Kuruluş yılından anlaşıldığı gibi tamı tamına Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olan bu imparatorluğun motor gücü yine o yörenin en bilindik ve en büyük gelir kaynaklarından olan pamuğa borçludur. Yani Çukurova Holding; kurumsallık aşamasına geçinceye kadarki evresini bir dokuma fabrikası olarak sürdürmüştür.

1930 lu yıllar ise Çukurova için bu dokuma ve pamuk tecrübesinin sanayiye endüstriye kanalize edildiği; hızla gelişen ve kalkınan yeni cumhuriyete adapte edildiği dönem olmuştur. Bu zaman diliminde Çukurova Şirketi dokumanın yanı sıra dokumacılıkta veya inşaatta kullanılan makineleri üreten önemli bir sanayi unsuru olmuş, günümüzde bildiğimiz Çukurova Holding olmasının başlıca kilometre taşı aşılmıştır.

İlerleyen yıllarda da Çukurova Holding birçok medya, inşaat, iletişim teknolojileri, taşımacılık gibi alanlarda yatırımlar yapmış ve modern çağa yakışır bir holding statüsüne kavuşmuştur. Bütün bu geçişi gerçekleştiren kişi ise aynı zamanda Çukurova Holding’in kurucusu olarak kabul edilen kişi Mehmet Emin Karamehmet olmuştur.

Çukurova Holding’in kurucusu Mehmet Emin KARAMEHMET

1944 yılında Tarsus’ta dünyaya gelen Mehmet Emin Karamehmet; çocukluk ve gençlik döneminden sonra hızla iş hayatına atılmış ve Çukurova Holding’in büyümesi için gerekli atılımları gerçekleştirmiştir. Holdingin bünyesinde bulunan onlarca şirketi ve yatırımın yanı sıra Mehmet Emin Karamehmet’i en iyi tanıdığımız iki olay vardır: 1994 yılında Türkiye’nin en büyük GSM operatörlerinden biri olan Turkcell’i kurarak Türkiye’nin tüm iletişim ve telekomünikasyon ağında önemli bir güce ulaşması ve bir zamanlar sahibi olduğu Pamukbank’taki kredilerde tespit edilen usülsülük sebebiyle hapis cezasına çarptırılması. Hapis cezasının yanı sıra yüklü bir para cezasına çarptırılan ve yurt dışına çıkmaktan men edilen Karamehmet; her şeye rağmen holdingi eski gücünde tutmayı başarmıştır; hatta Kuzey Irak’ta General Energy adlı bir şirket dahi kurmuştur. Rotschild ailesiyle yakın ilişkileri bulunan bu şirket hala Kuzey Irak’taki en önemli enerji yatırımlarından biridir.

Çukurova Holding’in sahibi kimdir?

Aradan geçen 93 yıl boyunca Türkiye’nin en büyük güçlerinden biri olma statüsünü korumayı başaran Çukurova Holding’in sahibi aynı zamanda kurucusu olarak da kabul edilen Mehmet Emin Karamehmet’tir. Holdingin yanı sıra bilyoner com, Genel Denizcilik, Turkcell, Baytur İnşaat gibi birçok bilindik şirket de Çukurova Holding’le beraber Karamehmet ailesinin sahip olduğu yan kuruluşlar arasındadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*