Credit Agricole’un kurucusu kim?-Çiftçilerin bankası

Sahip olduğu sermaye ve bütün yayılan faaliyet alanı ile Credit Agricole; Fransa’nın en köklü ve en güçlü bankalarından biridir.

Geçmişi son derece geri tarihlere uzanan Credit Agricole bankası; uluslararası bazda “Green Bank” lakabıyla da anılır. Böyle anılmasının sebebi ise Credit Agricole kurucularının tarıma ve çiftçilere yönelik çok uygun kredi imkanları tanıyarak hem dönemin çiftçilerine büyük kolaylıklar tanıması, hem de ilk büyüme sinyallerini bu stratejisi sayesinde yakalamasıdır.

Credit Agricole’u kimler kurdu?

Bu Fransız bankasının ortaya çıkışını ele alabilmek için 1900’lerden bile öncesine inmemiz gereklidir. Bundan tam 131 yıl önce; yani 1885 yılında temelleri atılan Credit Agricole; Fransa’nın Montrogue şehrinde hizmetlerine başlamış ve adını duyurmuştur.

“Green Bank” lakabının sebebini anlatırken de belirttiğimiz gibi 1800’lü yılların sonlarına doğru Fransız çiftçiler işlerinin verimini arttırabilecek miktarda, uygun esneklikte ve taksitlerde kredi bulmakta zorlanıyorlardı. Bu zorluk da çiftçilerin sahip oldukları kapasiteden daha az çıkarmalarına ve karlarının düşmesine yol açıyordu. Tarım sektöründeki bu ihtiyacı isabetli bir şekilde fark eden banka yetkilileri; düşünceleri doğrultusunda bir çalışma başlatmışlar ve Credit Agricole’ün temellerini atmışlardır.

Kimin kurduğuna gelecek olursak Credit Agricole; Fransız hükümeti ile özel girişimcilerin ortaklığında başlatılmış bir çalışmadır. Ama bankanın kuruluşunda bizzat emeği geçen kişi dönemin tarım bakanı Jules Meline olmuştur.

Credit Agricole’un en önemli kurucularından Jules MELINE (1838 – 1925)

Credit Agricole kimin?

1900’lerden sonrasına gelindiğinde ise Credit Agricole Bank sadece tarıma ve çiftçilere yönelik olan çalışmalarını genişletmiştir. Diğer sektörlere de hizmet vermeye başlayan bankanın tüm Fransa’ya şubeler açmasıyla beraber ülkedeki en büyük bankalar arasındaki yerini almıştır.

2000’li yıllara yaklaşılan zaman zarfında uluslararası çaptaki faaliyetlerini de sürekli genişleten Credit Agricole’ün bu istikrarlı ve azimli büyümesi; onun dünyadaki en büyük bankalar arasındaki yerini almasını sağlamıştır.

1.6 milyar Euro’ya yakın varlığı bulunan ve 150.000’i aşkın çalışana sahip olan Credit Agricole’ün günümüzde CEO’luğunu Jean-Paul Chifflet yaparken, yönetim kurulu başkanlığını ise Jean-Marie Sander yapmaktadır.

Hala emin adımlarla büyümekte olan bankanın LCL Le Credit Lyonnais, Credit Agricole CIB, Cariparma, Amundi ve Bferbank adında alt kuruluşları da mevcuttur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*