Creative Technology’nin Kuruluşu-Format atmaktan ses kartlarına :)

Creative Technology Şirketi, 1 Temmuz 1981 tarihinde Sim Wong Hoo tarafından kurulmuştur. Global çapta ticaret yapan şirketin merkezi Singapur’un Jurong East şehrinde bulunmaktadır. Creative Technology’nin kuruluşundan bu yana odak noktası ses sistemleri olmuştur. Bağımsız olarak kendi cihazlarını üreten şirket aynı zamanda anakart üreticileriyle ortaklaşa çalışarak da Sound Blaster teknolojisini söz konusu partnerlerinin üretimlerinde gömülü olarak son kullanıcıya sunmaktadır.

Şirket, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için yüksek performanslı ses kartları, oldukça fazla çeşitliliğe sahip ses sistemleri, taşınabilir multimedya cihazları ve web kamerası gibi çevre birimleri alanlarında dünyanın en iyi üreticileri arasında yer almaktadır.

Creative, uluslararası üne kavuşmadan önce kuruluş yıllarında Singapur’da bir bilgisayar tamircisi olarak açılmıştır. Firmanın ilk çalışması, şirketin kurucusu ve CEO’su Sim Wong Hoo tarafından, Apple II bilgisayarlar için ürettiği eklenebilir bellek kartları olmuştur. Daha sonraları firma, Çince olarak özelleştirilmiş kişisel bilgisayarlar üzerinde çalışmaya başlamıştır.

1987 yılında şirket IBM için tasarladığı ilk ses kartını tanıtmış ve şirketin kurucu bizzat Silikon Vadisi’ne destek bulmak için gitmiştir. Philips çipleri kullanılan bu kart başarısız olmuş fakat Hoo çalışmalarına devam etmiştir. Ardından Yamaha çiplerinin kullanıldığı ve Sound Blaster adı verilen ses kartları tanıtılmış ve ciddi başarı elde edilmiştir. Öyle ki uzun süre Creative Technology üretimi ses kartları alanında piyasayı domine etmiş ve neredeyse her kişisel bilgisayarda kullanılmıştır. İlk başarının ardından Monaural Sound Blaster 1989 yılında ve stereo özelliğini barındıran Sound Blaster Pro ise 1992’de piyasaya sürülmüştür. 1998 yılının ortalarında ise ilk PCI girişli ses kartı olan Sound Blaster Live! görücüye çıkmıştır.

2012 yılında Creative Technology, kendisine ait olan ZiiLABS alt firmasının bazı çalışmaları üzerine, Intel Şirketi ile bir anlaşma imzalamıştır. Şirket, ses sistemleri üzerinde dünyanın en büyük firmalarından biri olma özelliğini kuruluşundan bu yana korumaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*