Cornell Üniversitesi’nin Kuruluşu-İlk Elektrikli Üniversite :)

Cornell Üniversitesi, 27 Nisan 1867 tarihinde New York Senatosu kararı ile Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Eyaleti’nin Ithaca şehrinde kurulmuştur.

Senatör Ezra Cornell, kendi mülkiyeti olan çiftliğini üniversitenin alanı olarak ve 500.000 dolar değerindeki şahsi mal varlığını da kurulacak olan üniversiteye başlangıç maliyetini karşılaması için bağışlamıştır. Bir diğer senatör Andrew Dickson White, eğitimci arka planı sebebiyle üniversitenin ilk başkanı olarak göreve getirilmiştir.

Cornell Üniversitesi’nin kuruluşunun ardından ilk başkan Andrew Dickson White neredeyse bütün eyaletleri bizzat gezerek oluşumu duyurmuştur. Üniversite 7 Kasım 1868 tarihinde iki bina ve aldığı 412 kayıtla eğitime başlamıştır. Günümüzde 2014 resmi verilerine göre üniversitenin ana kampüsünde 13.935 lisans ve 7.004 lisansüstü olmak üzere toplamda 20.939 öğrencisi bulunmaktadır. Yine bu kampüste 1.639 akademik personel görevlidir. Cornell’in nispeten daha küçük olan yerleşimi New York City sınırları içerisindedir.

Kurulduğu günden bu yana Cornell Üniversitesi her zaman teknolojik ilerlemelerde en önlerde yer almayı başarmıştır. Örneğin, kampüs içerisinde elektriği ilk kullanan üniversite özelliğine sahiptir. Bunu, 1883 yılında tamamlanan suyun gücünden yararlanarak çalışan dinamo ile gerçekleştirmiştir. Ana yerleşkesi Ithaca’da (Ithaca Kampüsü) olan üniversitenin aynı zamanda New York City Kampüsleri ismiyle anılan ufak yerleşkeleri de bulunmaktadır. Ayrıca, 2000 yılında uluslararası programlarını genişleten üniversitenin bir adet kampüsü de Katar’dadır.

Bir araştırma üniversitesi olan Cornell, 2009 yılında temel bilimler ve mühendislik alanındaki araştırmalar için yaklaşık 700 milyon dolar harcamıştır ve bu sayıyla Amerikan üniversiteleri arasından 16. sırayı almıştır. Bunun yanında üniversite oldukça başarılı bir doktora programına sahiptir. Ortalama doktora mezun sayısına bakıldığında mühendislik ve temel bilimler alanlarında dünyada 4. sıradadır.

2014 yılı için 6.2 milyar dolarlık bir bağış hacmine sahip olan üniversitenin mezun veya çalışanları arasından farklı alanlarda toplamda 44 Nobel ödüllü bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*