Continuum’un yapımcısı kimdir?-Gelecekten gelen teröristler..:)

Güncel yabancı diziler arasında belki de en iyi bilim kurgu seçeneklerinde biri olsa da Continuum; Türkiye’de tutunmayı ve adından söz ettirebilmeyi pek başaramamıştır. Aslında dünya çapında da Continuum dizisine beklenen ilgi gösterilmemiş; en sonunda dizinin şu an yayında olan 4. sezonuyla beraber yapımcılar diziyi bitirmeye karar vermişlerdir. Hadi Türkiye’yi anladık; dünyada neden beklenendan daha az ilgiyle karşılandı? Konu ilgi çekici değil miydi? Senaryoda hurafeler mi vardı? Kanada yapımı olduğu için ciddiye alınmıyor muydu?Bunun hiçbir zaman net olarak cevabını bilemeyeceğiz ama Continuum’um konusu itibariyle bugüne kadar hiçbir dizinin ele almaya cesaret edemediği bir tarz yarattığını her zaman kabul edeceğiz.

Continuum konusu

Bilim kurgu, drama, tarih, siyaset, politika gibi birçok konunun iç içe olduğu bir senaryoya sahip olan dizi; 2077 yılında başlamaktadır. İnsanların çipler, takip cihazları, elektronik vs. aygıtlar yöntemiyle sürekli takip edilebildikleri; sistemin dışına çıkamadıkları bir dönemde ortaya çıkan direniş örgütü Liber8 (Libıreyt); 2077 yılına gelinceye kadar bu tek dünya devletini epey uğraştırmış ve devlet yetkilileri tarafından teröristlikle; on binlerce masum insana kıymakla suçlanmıştır. 2077 yılında ise Liber8; önderleri Kagame’nin de içinde olduğu çok büyük bir saldırı gerçekleştirmiş ve bunun sonucunda 2077 yılında günümüze geri gelmişlerdir. Amaçları; 2077’nin teknolojisini bugünkü görece kısıtlı imkanlara karşı galip gelmek için kullanmak ve gelecekteki devletin yaratıcısı olan Alec Sadler’ın hamlelerine engel olarak geldikleri zaman dilimini değiştirmektir. Ama Liber8’in hesaba katmadığı bir şey vardır: 2077 yılındaki devletin bir polisi olan Kiera Cameron da yanlışlıkla onların peşinden ışınlanmış ve içinde bulunduğumuz zaman dilimine gelmiştir. Böylece bilim kurgu, siyaset, polisiye, sosyoloji, vs. vs. birçok etken bulabileceğimiz Continuum’un 4 sezonluk olay örgüsü de başlamaktadır.

Continuum senaristi

Gelecekteki dünyaya dair son derece keskin görüşleri olan bu Continuum’un senaristliğini Simon Barry tek başına yaparken; yapımcılığı ise Sara B. Cooper ile paylaşmıştır.

Continuum dizisinin senaristi Simon BARRY

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*