Commodore’un Kuruluş Hikayesi-Akıllı telefon ile efsane geri dönüyor :)

Commodore International, 1954 yılında Kanada’nın Toronto şehrinde kurulan kişisel bilgisayar ve elektronik eşya üreticisidir. Şirket, özellikle 1970’ler ve 1980’lerde alt firması Commodore Business Machines ile birlikte kişisel bilgisayar endüstrisinde yer almış ve bugün dahi hala adından bahsettirecek şekilde oldukça başarılı ürünlere imza atmıştır. Polonya asıllı Amerikalı Jack Tramiel tarafından kurulan Commodore International 1994 yılında iflas etmiş ve kapanmıştır. Firmanın en meşhur ürünleri 1982 yılında piyasaya sürülen oyun konsolu Commodore 64 ve 1985 yılında tanıtılan Amiga serisidir.

Auscwitz toplama kampından kurtulan Polonya asıllı göçmen Jack Tremiel Amerika Birleşik Devletleri’ne gelişinin ardından bir süre New York eyaletinde yaşamaya başlamış ve taksi şoförlüğü yaparak geçimini sağlamıştır. Aynı zamanda daktilo tamirciliği yapan küçük de bir işletme açmıştır. Ardındanbir Çekoslovak daktilo firmasıyla bu firmanın daktilolarını Kanada’da üretmek üzerine bir anlaşma imzalamıştır. Tüm bu gelişmelerin ardından Tremiel New York ile bağlantısını kesip Toronto’ya gelmiş ve Commodore Portable Typewriter Company (Commodore Taşınabilir Daktilo Şirketi) ismiyle işe başlamıştır. 1954 yılında ise şirket Commodore Business Machines adını almıştır.

Japon üretimi mekanik hesap makineleri (adding machines) 1950’li yılların sonuna doğru yoğun bir şekilde piyasaya girmiş ve daktilo sektöründe çalışan bir çok firmanın iflas etmesine sebep olmuştur. Tramiel de bu dalgadan oldukça fazla etkilenmiş olsa da kararlılıkla işletmesinin devamı için çalışmıştır.  Söz konusu çabalar meyvelerini vermiş ve 1955 yılında firma Kanada’da şirketleşmiş ve de 1962 senesinde Commodore International adını alarak Amerika Birleşik Devletleri’nde halka arz edilmiştir. Fakat, 1960’ların sonunda on yıl önce olanlar tekraranmış ve bu kez de Japon Casio firmasının başlattığı elektronik hesap makineleri piyasayı vurmuştur. Şirketin ana yatırımcısı Irving Gould, Tremiel’e Japonya’ya gidip inceleme yaparak rekabet için bir planlama yapmasını önermiştir. Tremiel ise bunun yerine direkt olarak piyasada kendisini yeni yeni göstermeye başlayan elektronik hesap makinesi üretimine girmeyi hedeflemiştir.

Commodore’un kuruluşundan yaklaşık on yıl sonra 1970’lerde kendi elektronik hesap makinesini yapmayı başaran Tremiel haklı bir ün kazanmış ve ürünü piyasada en çok kullanılanlar arasında yerini almıştır. Hem basit hem de bilimsel olarak iki ayrı ürün piyasaya sürülmüş ve söz konusu ürünlerin parçaları Texas Instruments isimli firmadan sağlanmıştır. Fakat 1975 yılından Texas Instruments firması aldığı bir kararla hesap makinesi sektörüne kendisi giriş yapmış ve dolayısıyla Commodore’un parça temini sıkıntıya uğramıştır. Bunun üzerine 1976 yılında baş yatırımcı Irving Gould’un da desteğiyle o zamanlar mali kriz yaşayan MOS Technology firması satın alınmış ve MOS’un çip tasarımcısı Chuck Peddle Commodore’un tasarım departmanının başına getirilmiştir.

1980’li yıllara kadar MOS Technology ile birçok başarılı ürüne imza atan Commodore 1982 yılında piyasaya sürdüğü Commodore 64 ile adını bilgisayar sektörüne altın harflerle yazdırmıştır. Zamanın alanında en iyi grafik ve ses kalitesine sahip olan cihaz, bir reklam kampanyası olmasının yanında gerçeği de yansıtan “İki katı fiyatına daha iyi bilgisayar alamazsınız.” sloganıyla satışa sunulmuştur. Şirket benzer bir başarıyı da Amiga serisi ile daha sonraki yıllarda yakalamıştır.

Aralık 2007’de Jack Tremiel Kaliforniya’da Bilgisayar Tarihi Müzesi‘ni ziyaret etmiş ve kendisine şirketin ismini neden Commodore olduğu sorulmuştur. Tremiel de öncelikle General veya Admiral isimlerini düşündüğünü fakat onların çoktan alındığını öğrendiğini söylemiştir. Anlattığı hikayeye göre eşi ile birlikte Berlin’de bir taksideyken trafikte önlerinde Opel’in Commodore modeli arabası durur ve şirketin ismi bir anda belirir. Fakat, hikayenin tek eksik tarafı Commodore marka Opel’in, Tremiel’in kendi Commodore’unu kurmasından çok sonra 1967 yılında piyasaya sürülmüş olmasıdır 🙂

Commodore’un isim hakları günümüzde iki İtalyan yatırımcı tarafından satın alınmış ve piyasaya dönüş hazırlığı yapılmaktadır. Heyecanla beklenen efsanenin geri dönüşü ise bu kez Android işletim sistemli akıllı telefon ile olacak.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*