College Woodwork’ün kurucusu kim?-Kanada’nın mobilya şirketi

Akçaağaçlarıyla ve kaliteli keresteleriyle meşhur Kanada‘nın bir mobilya şirketi ile karşınızdayız. Kerestecilikte ve çeşitli ağaç işlerinde bu kadar iyi olan Kanada’dan bununla doğru orantılı olarak böyle güzel bir mobilya üreticisi çıkmasına şaşmamak gerek tabii…

Yazımızın konusu olan College Woordwork; bir yüz yılı aşkın geçmişiyle adeta Kanada kültürüyle, kalkınma süreciyle özdeşleşen bir kuruluş… İlerleyen paragraflarda değineceğimiz üzere on yıllar boyunca College Woodwork önemli ticari hamlelerde bulunmasının meyvelerini toplamış; en sonunda Kanada’nın parmakla gösterilen mobilyacılarından biri haline gelmiştir.

College Woodwork’ü kim kurdu?

Aslına bakacak olursanız College Woodwork; eğitimcilik kökeninden gelen bir firmadır. “College” ve “work” kelimelerinden bile şirketin bu yönüne dair çıkarım yapılabilir.

Şöyle ki; 1900’lerin başında Kanada’da bulunan Lornedale Akademisi‘nde öğrencilere marangozluk, mobilyacılık, ahşap ustalığı gibi dersler verilirmiş. Buradaki eğitim kalitesi zamanla kendini o kadar ıspatlamış ki; Kanada’nın en önemli ahşapçı yetiştirme kurumlarından biri haline gelmiş.

Yaklaşık 20 yıl boyunca süre gelen bu eğitimci gelenekten sonra Akademi yetkilileri kendi mobilyalarını, ahşap malzemelerini üretip satmaya karar vermişler ve böylece College Woodwork’ü kurmuşlardır. Yani College Woodwork; 1920 yılında Lornedale Akademisi mensubu bir grup öğretmen ve öğrenci tarafından kurulmuştur.

İlk ürünleri merdiven, tabure, ütü masası gibi daha portatif ürünler olan firma; ilerleyen yıllar boyunca kendini geliştirmiş ve müşterisine birçok çeşitte mobilya hizmeti sunmaya başlamıştır.

College Woodwork’e ait örnek bir mobilya

1920-60 arası dönemde mobilyaların ahşap ağırlıklı olarak üretmeyi tercih eden Woodwork; 1960’lara gelindiğinde yeni koleksiyonlar yaratmaya başlamış, böylece gerçek anlamda bir mobilyacı olmuştur. 2000’li yıllara gelinceye kadar da firma durmadan sermayesini ve faaliyet alanını genişletmiş; en sonunda bugünkü College Woodwork halini almıştır.

College Woodwork kimin?

Resmi kuruluş itibariyle 100. yılına girmesine 4 yıl kalan (2016’dayız) College Woodwork’ün günümüzdeki yönetim ekibi Sheldon Smith, Wade Van Wart ve Greg Bussey’den oluşmaktadır. 

Şirketin ana merkezi ise Kanada’nın Ontario Eyaleti’nin Oshawa şehrindedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*