COLİNS KİMİN-NASIL KURULDU?

1961 Aksaray doğumlu olan Nurettin Eroğlu; 1975’de eskiden Niğde sınırları içinde olan fakat şu an ayrı bir vilayet olan Aksaray’dan kalkıp İstanbul’a göç etmiştir. O zamanlar Mithat Giyim diye bir tekstil mağazası vardı yine İstanbul’da. Burada ilk olarak konfeksiyon hayatına başlayan Eroğlu 1983’de kendi işini kurdu.

Eroğlu şirketinin kuruluş tarihi olan 1983’de kendi atolyelerinde 3 erkek kardeşini de yanına alan Nurettin Eroğlu burada kendi işinin patronu olmuştur. Bu zamana kadar çırak ve kalfa olan Nurettin Bey artık usta idi.

İlk olarak “kulis” markasıyla işe başlayan Eroğlu ailesi daha çok “denim” ve “mont” üretmekteydi. Yer yer tamamlayıcı ürün olarak t-short’da üreten firma yurtdışına açıldığında sorun çıkmaması adına ismini “Colin’s” olarak değiştirmiştir.

Bu değişikliğin ana amacı özellikle Avrupa dilini konuşan insanların ve de Asya dil ailesine mensup kişilerin marka telafüzünü kolaylaştırmak olmuştur.

Özellikle krizi fırsata çevirmek konusunda akıllı girişimleri olan Eroğlu ailesinin yaptığı yatırımların birçoğunun büyük ekonomik krizler dönemine rastlaması da ilgi çekicidir. Mesela 1994 krizinde Rusya’ya açılma kararı almaları, 1998 Güney Asya krizinde Avcılara tekstil fabrikası açmaları, 2001 krizinde Çorlu’ya dev fabrika açmaları buna örnektir.

Yıllık 250 milyon dolar cirosu olan Colin’s markasının ihracatının büyük çoğunluğu Rusya’ya gerçekleştirilmektedir. 20 milyondan fazla satış gerçekleştiren firma özellikle Rus pazarında çok büyüdüklerini belirtmektedirler. Özellikle Rusya’nın tekstil konusunda biraz geride olmasının ve Türkler’in bu konuda uzman olmasının bunu kolaylaştırdığını belirten Eroğlu Dünyaca ünlü dev tekstil markalarına da Türkiye’de üretim yapmaktadırlar. Bu markalar arasında Gap, Tommy Hilfiger, Lacoste, Calvin Clein, Ralph Lauren, Polo gibi markalar bulunmaktadır. Ayrıca Rusya’da daha çok “Jean” yani “kot pantolon” marlası olarak bilinen Colins bu imajı sayesinde orada devrilmez bir tekstil markası haline gelmiştir.

Bugün 300’den fazla noktada satış yapan Colin’s in 4500 civarı çalışanı bulunmaktadır. Ülkemizde böylesine bir tekstil devinin olması “kimkurdu” editörlerini sevindirmektedir.

Colins’in kurucusu ve sahibi Nurettin Eroğlu

Colins kimin?

Colins şirketler grubu Eroğlu Holding bünyesine aittir. Aksaraylı bir aile olan Eroğlu ailesi günümüzde tekstil, inşaat, turzim gibi alanlardada aktiftir. Ülkedeki 4-5 adet dev fabrikasıyla tekstil sektörünün önde geleni haline gelmiştir. Bugün 180 000 metrekare satış alanıyla büyümesini halen sürdürmektedir.

Bir kurumsallaşma ve markalaşma örneği olan Colin’s halen günümüzde bir çok yeni yetme şirkete örnek olmaktadır ve başarılarıyla gurur kaynağı olmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


11 Comments

 1. Maalesef yukarıdaki yoruma katılıyorum colins çalışanlarının primini kesiyor, diğer firması Eroğlu yapı ise çalışanlarının bordrosunu düşükten gösteriyor kurumsal firma bu olsa gerek

  • Halil Bey;
   Bu önemli bir sorundur. İlgili platformlardan veya sendikalardan, gerekirse hukuki mercilerden topluca hakkınızı aramanizi tavsiye ederiz.

 2. Selamun aleykum ben kadir2kere forum verdim lütfen beni alin 3cocum var2si okula gidiyorbeni alin

 3. biri bana colins mağazalarının KİRLİ CUMA KAMPANYASINI AÇIKLASIN BİZ MÜSLÜMANIZ VE KİMSENİN MANEVİ DEĞERLERİ ÜZERİNDEN PRİM YAPMADIK YAPMAYIZ COLİNS MAĞAZALARI BU İNDİRİM GÜNÜ ADI ALTINDA NEDEN KİRLİ CUMA ETİKETİNİ SLOGAN YAPARAK KAZANÇ YAPMAYA SAĞLIYOR AÇIKLAYINNN

 4. Colin’s calisanin hakkini gözetmeyen bir kurum paraya tapan insanlar okadar ciro elde ediyorlar ama ne fayda calisanini memnun etmedikten sonra cok ah aliyor eroglu grubu bu ahlarla acaba sonlari ne olacak

 5. beş para etmicek bi sistemle çalışan firma. çalışana kesinlikle değer yok. asgari ücretten fazlasını geçtik kesinti yapmasalar iyidi. lanet bi firma

 6. Colinsde uzman olarak çalışmak imkansız sanırım torpil olmadan. Rusça, İngilizce, Ukraynaca ileri seviye biliyorum yanında ise uzman olduğum meslek ver, Rusça konuşulan ülkelerde senelerce yaşıyorum. Colins’in ne zaman Rusça arayan ve mesleğimi içeren ilanına başvursam umursadıkları yok. Tek handikapımız torpilsiz yaşayıp kendi emeğimizle mi ilerlemek? Peki öyle olsun biz yurtdışında kıymet gördükçe Türkiye’de asla bir yer edinemeyeceğiz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*