Colgate-Palmolive Şirketi Ne Zaman Kuruldu?-200 Yıllık Bir Hikaye…

Colgate-Palmolive Şirketi, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde bulunan tüketici ürünleri sağlayan çok uluslu bir şirkettir. Colgate-Palmolive, ağırlıklı olarak sabun, şampuan, deterjan, diş macunu gibi sağlık ve kişisel bakım ürünlerinin üretimi üzerinde yoğunlaşarak, satış ve dağıtım aşamalarını da kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Şirket ayrıca “Hill’s” markası adı altında veterinerlik ürünleri üretimi yapmaktadır.

Colgate-Palmolive şirketinin kuruluşu 1806 yılında William Colgate‘in New York City şehrinde “William Colgate & Company” adıyla sabun ve mum fabrikası açmasıyla başlamıştır. İngiliz sabun ve mum üreticisi olan William Colgate 1833 yılında yaşadığı kalp rahatsızlığı sebebiyle iş hayatına bir süre ara vermek zorunda kalmıştır. Yaşadığı ciddi sağlık sorununu atlattıktan sonra üretime devam eden Colgate, 1840’ların başında bireysel kullanıma uygun kalıp sabunları piyasaya sürmüştür. 1857 yılında ölen William Colgate’in yerine oğlu Samuel Colgate geçmiş ve şirketin ismi de “Colgate & Company” olarak kısaltılmıştır. 1872 senesinde şirket “Cashmere Bouquet” adı verilen parfümlü bir sabun üretmiş ve bu ürün oldukça rağbet görmüştür. Hemen bir yıl sonrasında ise şirket küçük kavanozlar içine doldurulmuş biçimde aromalı ilk diş macununu üretmiştir. 1896 yılıına gelindiğinde ise bugünkü kullanımına benzer bir şekilde formülü dişçi William Sheffield tarafından geliştirilen ilk tüp diş macunu “Colgate Ribbon Dental Cream” piyasada yerini almıştır. Aynı yıl kimyager Martin Hill Ittner Colgate bünyesine katılarak ilk araştırma laboratuvarını kurmuş ve diş macunu ile deterjan ürünlerinin gelişimine öncülük etmiştir.

Colgate & Company cephesinde yaşanan gelişmelere paralel olarak 1898 yılında B.J. Johnson Company adıyla bir başka şirket sadece palmiye ve zeytin yağı kullanarak sabun üretimi yapmaktaydı. Bu ürünler şirkete isim babalığı yapacak kadar başarılı oldu (Palmiye yağı = Palm oil; Zeytinyağı = Olive oil) ve böylelikle Colgate’in neredeyse 100 yıl sonrasında Palmolive ismi de dünyaya gelmiş oldu. 20. yüzyılın başlarında dünyada en çok satan sabun Palmolive şirketine aitti. Bu başarı ile beraber Missouri eyaletinde Peet Brothers adıyla faaliyet gösteren bir başka sabun üreticisi ile Palmolive birleşerek Palmolive-Peet şirketini oluşturdular. Ardından 1928 yılında Palmolive-Peet şirketinin, Colgate’i satın almasıyla Colgate-Palmolive-Peet Şirketi kuruldu. Uzun yıllar şirket faaliyetlerine bu isimle devam etti ve nihayet 1953 senesinde kuruluş bugünkü adını aldı : Colgate-Palmolive Company.

Kuruluşundan bu yana Colgate-Palmolive Şirketi ağız ve diş sağlığı ile banyo ve ev hijyen ürünlerinde dünyanın en güçlü isimlerinden biri olmuştur. Global çapta 35.000’in üzerinde çalışanı bulunan şirketin yıllık cirosu ortalama 17 milyar dolar civarlarında seyretmektedir. Colgate-Palmolive’in CEO koltuğunda 2009’dan bu yana, 1976 yılında şirketin İngiltere temsilciliğinde çalışmaya başlayan Ian Cook oturmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*