Çolakoğlu Grubu kimindir?-Demir çelik sanayiden bankacılığa

1950’lerden öncesinde kurulan Türk holdinglerinden biri olan Çolakoğlu Grubu; rahatlıkla anlaşıldığı gibi ismini kurucusu olan ailenin soyadından almaktadır. Bundan çok çok eski yıllarda, Türkiye’de sanayileşmenin ve endüstrinin gerçek anlamda yeni yeni ilerleme kaydetmeye başladığı zamanlarda çelik üretimi ve haddeleme üzerine iş yapmayı seçen ve ilk yatırımlarını bu alanda genişleten Çolakoğlu; kısa sürede enerji, bankacılık, vs. diğer sektörlerde kurduğu işler ve yaptığı iştirakler ile de varlığını sürekli arttırmış ve günümüze gelindiğinde Türkiye’nin en önemli şirket güçlerinden biri olmuştur.

Çolakoğlu Holding’in kurucusu kimdir?

Her ne kadar biz Çolakoğlu ailesini kurduğu holdingle ve başardığı işlerle tanısak da söz konusu ailenin geçmişi bundan çok daha öncesine gitmektedir. Öyle ki; ailenin Çolakoğlu soyadı, bundan 7 göbek öncesinde Osmanlı Devleti’nde askerlik yapmış olan dedelerinin savaş sırasında bir top mermisi ile kolunun kopması sonucu kendisine takılan lakaptan gelmektedir. Daha sonra devlet bu gaziye Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde geçimini sağlayabileceği bir arsa vermiş ve onu emekli etmiştir. Bundan sonra ise Çolakoğlu ailesinin yönelimi daha çok ticari yöndedir. İrili ufaklı birçok ticaret faaliyetinde bulunan Çolakoğlu ailesinin bireylerinden Mehmet Rüştü Çolakoğlu; 1945 yılında İstanbul’da kurduğu bir çelik ticarethanesi ile Çolakoğlu Holding’in temellerini atmıştır.

Zamanla demir çelik sanayisindeki aktifliğini sürekli arttıran ve yatırımlarına aralık vermeksizin devam eden Çolakoğlu; 1960 yılında İstanbul Sütlüce’de kurduğu haddehane ve 1969’da Dilovası’nda kurduğu Çolakoğlu Metalurji ile bu alandaki hakimiyetini sürekli arttırmış; demir çelik ve metalurji alanındaki gelişmeleri tüm dünyayı baz alarak başarıyla ayak uydurmuştur. Tüm bu başarılı atılımlara imza atan Mehmet Rüştü Çolakoğlu 2000 yılında vefat etmiştir.

Günümüzde Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan TEB; Çolakoğlu Holding’in en önemli başarıları arasındadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


6 Comments

  1. merhaba hasan bey ben çevresan geridöüşüm şirket yetkilisiyim ve sizlere ulaşamıyorum hurda yıkmak için hesap açtırdım şahsıma ait ayda 6000 bin ton hurda satmaktayım ve benim firmam araçlarım tolga bey tarafından biloke edildi sebebi belli olmayan nedenlerden dolayaı derdimizi kiselere anlatamıyoruz o yüzden sizden randevu talep ediyorum ricamdır.

  2. İYİ GÜNLER BEN BURAK METAL YÖNETİM KURULU BAŞKANIYIM AYLIK 3 BİN TON TEK KALEM DKP HURDAM OLUYOR ÇOLAKOĞLU FİRMANIZA SATMAK İSTİYORUM GERİ DÖNÜŞ YAPILIRSA SEVİNİRİM.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*