Codemasters’ın Sahibi Kimdir?-Colin McRae Rally ve F1 Serisi’nin Geliştiricisi

Codemasters, merkezi İngiltere’nin Stanford-on-Avon bölgesinin Southam kentinde bulunan video oyun geliştiricisi ve dağıtımcısıdır. Reliance Entertainment şirketinin %60.41 hissesine sahip olduğu şirketin yaklaşık 800 çalışanı bulunmaktadır ve Codemasters kuruluşundan günümüze kadar aktif olan nadir İngiliz oyun şirketlerinden biridir. Bu nedenle 2005 yılında Develop dergisi tarafından yapılan bağımsız oyun şirketleri sıralamasında zirveye adını yazdırmayı başarmmıştır.

Codemasters 1986 yılında iki kardeş David ve Richard Darling tarafından kurulmuştur. O yıllarda İngiltere’de 1982 yılında piyasaya sürülen ve o günden beri gelişimini sürdüren ZX Spectrum isimli bilgisayarın hakimiyeti mevcuttur. Codemasters da ZX Spectrum için video oyunlar üretmeye başlar ve bunlardan en ünlüsü Dizzy serisi olmuştur. ZX Spectrum’un yanı sıra şirket Commodore 64, Commodore 16, Commodore Amiga, Atari 8-bit, Atari ST, BBC Micro, Acorn Electron ve Amstrad CPC gibi bazılarının Türkiye’de de meşhur olduğu bilgisayarlar için de oyun üretimi yapmıştır.

Kuruluşundan kısa bir süre sonra Codemasters daha çok spor alanında simülasyon oyunları tasarlamaya yönelmiştir. BMX, Grand Prix ve Pro Boxing piyasa sürülen en ünlü simülasyonlardır. Şirketin spor oyunlarına yakınınlığı daha sonrasında da devam etmiştir. 1998 yılında şirket ünlü ralli pilotu Colin McRae‘in danışmanlığını yaptığı Colin McRae Rally serisinin ilk sürümünü yayınlamıştır. Serinin bu ilk oyunu hem Windows hem de Play Station platformları için piyasaya sürülmüştür. 2007 yılında serinin altıncı sürümü Colin McRae : Dirt olarak değiştirilmiş ve PS3, Xbox 360 ve Windows için satışa sunulmuştur. 2011’de Dirt 3 ismiyle yayınlanan oyunun en son sürümü 2015 yılında piyasaya sürülen Dirt Rally olmuştur.

Codemasters ayrıca Formula 1 oyunu da geliştirmektedir. Şirketin ilk Formula 1 oyunu olan F1 2009 PS Portable ve Wii için piyasaya sürülmüştür. Bir sonraki yıl ise Dirt 2 çekirdeğini kullanan F1 2010 PC, PS3 ve Xbox 360 platformları için görücüye çıkmıştır. Oldukça beğeni toplayan ve birçok ödül kazanan oyunun her yıl yeni sürümü yayınlanmaya devam etmektedir.

Codemasters’ın kuruluşundan günümüze kadar geliştirdiği en tanınmış oyunları Colin McRae Rally/Dirt Serisi, F1 Serisi, Dizzy, LMA Manager, TOCA Touring Car Serisi, Brian Lara Cricket, Overlord, Operation Flashpoint olarak bilinmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*