Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Coca Cola’yı kim kurdu?-Yeni Dünya Düzeni’nde bir Türk!…

Dünyaca bilinen, artık efsane haline gelmiş markaların biyografisini el almak da zor oluyor. Çünkü bu markaların yarattığı ürünler günlük hayatımıza o kadar yerleşmiştir, hayatımızda o kadar kalıcı yer edinmiştir ki bütün o süreçle beraber şirketin kuruluşunu, sahibini, zamanla yaşanan evrimi ele alması hiç de kolay olmuyor. Aslında kolay olmayan; bu kadar dillere destan bir başarı hikayesini okuyucuları sıkmayacak şekilde aktarmak…

Neyse; sizlere bu yazımızda Coca-Cola’nın asırlar öncesine dayanan kuruluşundan, gizli formülüyle insanlara satılmaya başlanmasından bahsedeceğiz. Her ne kadar ismi birçok komplo teorisine ve kötü habere karışsa da olaya sadece bir şirket profili olarak baktığımızda Coca-Cola’nın başarısını hiçbir şey sarsmamış, kurulduğu günden bu yana istikrarlı büyümesine ve dünya markası olma yoluna devam etmiştir. Diğer meşhur rakibi Pepsi ile kıyaslamasını biz yapmıyoruz. Yorum bölümünde okuyucumuz yapsın…:)

Coca Cola’nın kurucusu kim?

Evet, bu hikayenin kökenine inebilmek için yıllardan 1886’ya inmemiz gereklidir. Yer, ABD. Henüz iç savaşın olduğu yıllar… Bu iç savaşta albay olarak görev alan John S. Pemberton; afyon bağımlısı olması sebebiyle savaş yılları boyunca zor zamanlar yaşamıştır. Hatta savaş yıllarından sonra son derece tehlikeli cezai yaptırımları olmasına rağmen yasaklara aldırmadan bu bağımlılığından bir türlü vazgeçememiş ve onu Coca Cola’nın kuruluşuna götüren yola çıkmıştır. Yani aslında Coca Cola’nın kuruluşuna vesile olan şey; afyon yasağını delerek afyon bağımlılığını giderme isteği olmuştur…:)

Asıl mesleği eczacılık olan John S. Pemberton; bu konudaki bilgisinin avantajını kullanarak 1885 yılında “kokainli şarap” olarak adlandırılan bir içeceği icat etti ve French Wine Coca ismiyle piyasaya sürdü. Fakat daha sonra çeşitli eyaletlerdeki yasaklarla baş etmek ve ürünün satışı konusunda herhangi bir problem yaşamamak amacıyla çeşitli değişiklikler yapmış ve 1886 yılında Coca-Cola’yı icat etmiştir. Çıktığı zamandan bu yana epey beğenilen o zamanın kolası; Atlanta’da ve sonradan satılmaya başlanan çevre eyaletlerde son derece popüler, rahatlatıcı ve serinletici bir içecek olarak müşteriye sunulmuştur.

O hale şirketin kuruluş bilgilerini kısaca verelim: Coca-Cola; 1886 yılında John S. Pemberton tarafından ABD’de kurulmuştur.

John Pemberton

John Pemberton

Birinci Dünya Savaşı yıllarına kadar bazı ufak tefek değişikliklerle ve geliştirme çalışmalarıyla yoluna devam eden Coca-Cola; bu tarihlerden itibaren daha da netleşen devlet düzeni ve Yeni Dünya Düzeni ile birlikte işleri rayına oturtmuş, inanılmaz bir büyüme ile yoluna devam etmiştir. Aradaki evreyi fazla uzatıp yazıyı şişirmeyelim ve okuyucuyu oyalamayalım. Gelişme evresi kuruluş, temel ve günümüzdeki sahiplik bilgisinden ayrı olarak ele alınmalıdır.

Coca-Cola’nın sahibi kim?

Günümüzde dünyada adeta ürünlerinin satılmadığı bir yer, bir köşe, bir mahalle kalmamış olan Coca Cola; binlerce çalışanı ve milyarlarca liralık varlığıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Coca-Cola Co. ismiyle ürünlerini pazarlamaya devam eden şirketin o meşhur formülü on yıllar boyunca bankalarda milyon dolarlar karşılığında korunduktan sonra artık Coca-Cola Müzesi’nin güvenli kasasındadır. Şirketin halka açık hisseleri KO kısaltması ile New York Borsası’nda işlem görmektedir.

Asıl bombaya geliyoruz sevgili okurlar: 2008 yılından beri Coca Cola’nın yönetim kurulu başkanı Türk asıllı iş adamı Muhtar Kent’tir. Yani dünyanın en gizli ve en büyük sırlarından birine sahip olan şirket, günümüzde bir Türk tarafından yönetilmektedir.

İlerleyen yıllarda bu dünya markasının ve başındaki Türk iş adamı Muhtar Kent’in faaliyetlerini hep beraber göreceğiz.

 

 

Yorumlar

Yazıya 4 yorum yapılmış.

Reis 16 Aralık 2016

Babası Türkiye’ye kazık atan bir Ada’mın oğlu babası yahudi kendisi de yahudi ama bizler onu Türk olarak görmüyoruz bunu bildin muhtar kent

martin eden 19 Aralık 2016

Sevgili ziyaretçimiz;
Fikir ve ifade özgürlüğü kapsamında yorumunuzu yayınlıyoruz fakat Muhtar Kent ile ilgili belirtmek istediğiniz bir şey varsa doğrudan ilgili makamlara iletmeniz daha doğru olacaktır. Burası herhangi bir aracı kuruluş değildir.

Esra yıldırım 9 Ekim 2017

KOKAKOLA İÇİN ÇOK BUYUK dUNYADA SESGETİRECEK BİR REKLAM PROJEM VAR TELİM 0545 710 36 74

Saadet aldemir 20 Mayıs 2018

Gerçekten dünyanın her yerin de köyde bakkal da kasabada ilçe hemen hemen olmadığı yer yok denecek kadar az kalite ve guven alsa gerek.