CNN kimin?-Dünyaya yayılan bir habercilik devi

ABD kökenli bir kanal olan CNN; belki de dünya televizyonculuğunun en köklü kanallarından biridir. 1980 yılı gibi erken dönemde yayın hayatına başlayan CNN; Ted Turner tarafından kurulmuştur. İsmini de Cable News Network‘ün baş harflerinden alır.

CNN kanalının kuruluş amacı diğer rakiplerinden farklıdır. Zaten dizi, reality show, sinema gibi hizmetler veren diğer kanalların aksine CNN; 7 gün 24 saat tüm dünyadan haber yayını yapan ilk kanaldır.

Aradan geçen 35 yıl içinde ABD ve Kanada’da milyonlarca haneye ulaşmayı başaran CNN’in, dünyanın dört bir yanında yayın yapan kardeş kanalları şu şekildedir:

-CNN-IBN

-CNN International

-CNN Türk (Türkiye)

-Cartoon Network

-Boomerang

-Tru TV

-TBS

-CNN Airport Network

-CNN en Espanıol (İspanya)

-HLN

-CNN Chile (Şili)

-CNN+

-TNT

-Turner Classic Movies

CNN Türk’ün kurucusu kimdir?

Merkezden 19 yıl sonra; 1999 yılında yayına başlayan CNN Türk; ABD’li CNN ile Doğan Yayın Grubu ortaklığında kurulmuştur. 

CNN Türk; ABD merkezinden farklı olarak haber dışında yayınlar da yapmaktadır. Bunlardan en meşhuru; 2005-2008 yılları arasında yayınlanan Formula 1 yarışlarıdır.

Habercilik alanında Türkiye’nin önde gelen güçlerinden olan CNN Türk’ün başlıca programları ise 5N1K, Oradaydım ve Bir Yudum İnsan olarak kabul edilebilir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*