Citibank aslında kimlerin?-Dünyanın en büyük bankası

Güncel verilere göre dünyanın en zengin bankası unvanına sahip olan ve sermayesi ile birçok küçük devletten bile daha fazla varlığı elinde bulunduran Citibank; Türkiyeye epey yakın tarihte giriş yapsa da neredeyse ABD’nin kuruluşuna eş değer bir geçmişe sahiptir. Zaten dünyanın en zengin bankası olmasını da şüphesiz ki uzun yıllar boyunca yaptığı istikrarlı yatırımlara ve bu sektöre bankacılığın doğduğu yerlerde başlamasına borçludur. Peki bizim Akbank’ın hisselerini satın almasıyla bildiğimiz Citibank’ın daha eski zamanlarında yaşadıkları nelerdir? Kuruluşunda kimlerin emeği geçmiştir ve nasıl bir girişimciliğin ürünüdür?

Citibank’ın kurucusu kim?

Bankacılık piyasasına girmesinin ilk yıllarında sadece kurulduğu şehir olan New York’un yerel bir bankası olarak hizmetlerine başlayan Citibank; diğer banka sahiplerinin genelde muhasebe, vs. finansal geçmişe veya Yahudi iş adamlığına sahip olmasının aksine kurucusu asker kökenli olan bir bankadır. Evet; Citibank, 1812 yılında “City Bank of New York” ismiyle emekli albay Samuel Osgood tarafından kurulmuştur. Dile kolay değil mi?… Türkiye’de 1975 yılında Akbank‘ın %20 hissesini aldığından beri ismini bildiğimiz bu şirket, dünya çapındaki faaliyetlerine baktığımız zaman 200 yaşını geçkindir.

Citibank’ın kurucusu Emekli Albay Samuel OSGOOD

1812 yılından itibaren tüm New York halkına en iyi bankacılık hizmetini vermeyi ve yerel çapta büyümeyi hedefleyen Citibank; bu hedefinde başarıyla ilerlemiş ve büyümesini sürekli sürdürmüştür. 1863 yılı ise tüm ABD’nin bankacılık sisteminde meydana gelen değişiklikler sebebiyle City Bank of New York da isim değişikliği geçirmiştir: Amerika’da ulusal bankacılık sisteminin kabul edilmesiyle beraber bankanın ismi National City Bank of New York olmuş ve hizmetlerine bu isim altında devam etmiştir.

Bundan sonrasında ise Citibank’ın bir daha hiç bitmeyecek olan altın çağı başlamıştır. Çünkü isim değişikliğinden sadece 5 yıl sonra; 1868 yılında ABD’nin en büyük bankası olarak tarihe geçmiş; 1897’de ise yurt dışında şube açan ilk Amerikan bankası olma unvanını da kimseye kaptırmamıştır. Buenos Aires’te açılan şubeyle beraber Citibank; ABD ve New York dışında Arjantin’de de hizmet vermeye başlamıştır.

Citibank’ın sahibi kim?

İlk 50 yıllık geçmişi yukarıda anlatıldığı gibi şekillenen Citibank; aradaki 100 yılı kısaca özetlemek gerekirse ABD’nin yanı sıra yurt dışında sürekli daha fazla ülkeye ve daha fazla kıtaya şube açarak büyümesini sürdürmüş ve günümüzdeki en büyük banka olma yolunda ilerlemeye devam etmiştir.

Bugün Citibank’ın sahibi Citigroup holdingidir. Citigroup; Citibank başta olmak üzere birçok bankacılık ve finans hizmetini yapısında bulunduran ve kuruluşu Citibank’la aynı yıl olarak kabul edilen bir şirketler topluluğudur. Citigroup’un başında bulunan isimleri sayacak olursak; Michael O’Neill yönerim kurulu başkanı iken, Michael Corbat ise CEO’dur.

1.8 trilyon dolara yakın net varlığı bulunan şirketin yaklaşık çalışan sayısı ise 240.000’dir.

Citigroup’un bünyesinde bulunan başlıca kuruluşlar ise şu şekildedir:

-Citibank

-Banamex

-CitiMortgage

-CitiBranded Cards

-Citi Private Bank

-Citibank India

-Citi Securities&Banking

-Nikko Citigroup

-Railmark Holdings

-Salomon BIG

-Sedna Finance


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*