Çırağan Sarayı’nı gerçekte kim, nasıl yaptırmıştır?

İstanbul boğazındaki en ihtişamlı yapılardan birisi olan Çırağan Sarayını gerçekte kimin yaptığı, ne amaçla yaptığını merak edenler buraya.

Beşiktaş Çırağan Caddesinde bulunan bu sarayın yer aldığı arazilerde, yüzyıllar boyunca Osmanlı hanedan üyeleri hüküm sürmüştür. Tabi ki sadece burası da değil, aynı zamanda tüm boğaz kıyılarında hanedan üyelerinin saray, malikane büyüklüğündeki yalılarını görebilirsiniz. Bu yapıları genelde damatlar, kız kardeşler, teyze kızları için yaparlarmış. Zira Osmanlı’da amcalar, amcaoğulları taht kavgaları nedeniyle pek de barınamazlarmış.

Yüzlerce odası, altın, yakut, kristal döşemeli mobilyaları bulunan Çırağan Sarayı’nın arazisi 1600’lü yıllarda Kaptan-Derya Ohrilli Hüseyin paşa’daydı. Kaptan buraya bir tekke inşa ettirmişti. “Mevlevi tekkesi” bulunan araziye bir çok önemli dini lider, şeyh, derviş vefat edince buraya gömülüyordu.

Daha sonra kaptanın ölümünden sonra arazi padişahlara geçmiş ve ardından 3. Ahmet döneminde bu arazi Lale Devri etkinlikleri için kullanılmaya başlanmıştı. Derken 3. Ahmet bu araziyi dönemin Veziri-Azam’ına(İbrahim Paşa’ya) hediye eder. Vezir(damat Nevşehirli İbrahim Paşa) ise buraya eşi Fatma Sultan için yalı inşa etmiştir. Fatma Sultan ise burada Çırağan şenlikleri düzenlettirmiştir. Hatta bu şenliklerde sık sık meşale oyunları yapıldığından bu bölgeye Frasnsızca “ışık” anlamına gelen “Çırağan” ismi takılmıştır.

Aradan yıllar geçtikten sonra Sultan 2. Mahmut ise tüm buradaki mevlevihaneyi, yalıyı, camiyi, okulu yıkar ve de günümüz Çırağan Sarayı’nın temellerini atar(yarı ahşap yarı taştan bir şekilde). Ancak mevlevihanenin ve tekkenin yıkılıp taşınması sırasında Çırağan tekkesinde şeyhlik yapmış dedelerden bir düzine kadarı ise bu tekkenin Bodrum’unda unutulmuştu. Üstüne de taştan temel atılmış ve orada bırakılmıştı.

2. Mahmut’tan sonra gelen padişah Abdulmecid ise batı tarzı Barok mimarisiyle sarayı yeniden yaptırma planı kurar. Projeleri çizdirir, müteahhitlerle, mimarlarla anlaşır ancak ölür.

Ölümü üzerine sonradan gelen padişah Abdulaziz 1871 yılında inşaata başlamış, 1876 yılında 4 milyon altın ve de 400 000 Osmanlı akçesi harcayarak sarayın inşaatını tamamlamıştır. Üstelik sarayın yapılabilmesi için dış devletlerden de yüklü miktarda borç alınmıştır. Ancak mevlevihanenin yıkılıp mezarların unutulması halk ve din alimleri tarafından uğursuzluğa delalet olarak görülmüştür ve de ardı ardına çıkan nedeni belirsiz yangınlar kafalarda soru işretlerine neden olmuştur.

Tüm bu hurafelerden etkilenen padişah Abdulaziz; burada kısa bir süre oturmuş ve de daha sonradan Dolmabahçe Sarayına yerleşmiştir. Sonradan, Fransız işgalci ordularının mesken yeri olarak(işgal döneminde), Mebusan Meclisi binası, toplantı salonu ve de otel olarak kullanılan Çırağan Sarayı 1987 ve de 2006 yıllarında restorasyona uğramıştır. 1910 yılında büyük bir yangın geçirmiştir.

Çırağan Sarayı kimin?

İlk kurulduğunda padişahın ve hanedanların mülkiyetinde olan saray, Cumhuriyet’ten sonra devletin yani hazinenin mülkiyetine geçmiştir. Daha sonradan bir kanun çıkarılarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir. Bir bölümü zaten otel olarak kullanılan yapının umarım tamamı birilerinin özel mülkiyeti haline gelmez ve de halkın özgürce gezebilmesinin önü kapanmaz.

Çırağan Sarayı’nı kim yaptırmıştır?

Sultan Abdulaziz tarafından 1871-1876 yılları arasında yaptırılmıştır.

Sultan Abdülaziz

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


6 Comments

    • Biz teşekkür ederiz.:) Eğer alıntılama, başka yerde bulunmayan özel bilgileri nakletme gibi bir durum mevcutsa kaynak belirtmeyi lütfen unutmayınız..:)

  1. Sultan Abdulaziz tarafından 1871-1976 yılları arasında yaptırılmıştır. Denilmiş yazinizda.Bir yanlislik var sanirim.Bilgilere bizlere sunmak icin harcadigıniz emeğe teşekkürler

    • Vahit Bey;
      Yazı sonunda yazı bütününden ayrı olarak bir yazım yanlışı olmuş doğru. Düzeltmeyi derhal yaptık, belirttiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*