Ciner Holding kimin?-Medyadan madenciliğe

Türkiye’de Doğan Holding gibi medya kuruluşları konusunda sağlam otoritelerden biri olan Ciner Grubu; Karadeniz’in en uç bölgesinde başlayan bir kuruluş öyküsünü de bünyesinde bardındırmaktadır. Artvin’de çay ocaklarıyla başlayıp 1.20 milyarın üzerinde elde edilen bir servete kadar uzanan Ciner Holding’in kuruluş hikayesini hep beraber inceleyelim:

Ciner Holding’in kurucusu kimdir?

Değişmeyen kural olarak patronunun soyadını taşıyan bir şirketler grubu olan Ciner Holding; 1978 yılında Turgay Ciner tarafından kurulmuştur. Ama o zamanlar daha küçük çapta faaliyet gösteren bu işletmenin ismi Park Grubu olarak belirlenmiş; birazdan değineceğimiz üzere Ciner ismini sonradan almıştır.

Ciner Holding’in kurucusu Turgay CİNER

Turgay Ciner kimdir?

Ciner Holding’in kurucusu ve sahibi olan Turgay Ciner; 1956 yılında Artvin’in Hopa ilçesinde dünyaya gelmiştir. Çocukluk dönemini geçirdikten sonra çalışma hayatına henüz lisedeyken başlamış; okuluna devam ederken bir yandan da çıraklık yaparak geçimini sağlamıştır. Lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversiteyi kazanıp başlasa da; tıpkı lise döneminde olduğu gibi bir yandan da çalışmak durumunda olduğu için belli bir süre sonra ikisinin arasında tercih yapmak zorunda kalmış; üniversite eğitimini yarıda bırakarak tüm enerjisini ticari kariyerine vermiştir.

Turgay Ciner’in ticaret hayatına başlangıç yaptığı sektörler aslında medya veya basın yayın organlarıyla son derece uzak alanlardır. Şöyle ki; uzun yıllar boyunca çalışma tecrübesi olduğu için 20-25 yaşları arasında kendi işini yapmakta da pek zorlanmayan Ciner’in yaptığı iş otomobil yedek parçaları alıp satmak olmuştur. Zamanla elde ettiği yatırım imkanları ile bugün bildiğimiz medya patronu Turgay Ciner oluncaya kadar gereken yolu kat etmiştir.

Oto yedek parçacılığında geçen birkaç yıldan sonra Turgay Ciner; kardeşi Tuncer Ciner’i de yanına almış ve henüz 28 yaşındayken İstanbul’da kendi işini kurmuştur. Yine başlangıç yaptığı otomotiv sektörüyle alakalı olan bu iş; yedek parça ticaretinden farklı olarak otomobil ithalatı şeklinde gerçekleşmiştir. Almanya’dan ithal ettiği kaliteli Mercedes otomobilleri burada satan Ciner; holdingleşmeye giden yolda gerçek anlamda büyük çapta olan bu işle ilerleyen yıllarda yapacağı yatırımlar için imkan yaratmıştır.

Kendisinin kurduğu bu işler sonrasında onu daha büyük ortaklıklara ve uluslararası çaptaki işlere götüren ortaklık; Anadolu Endüstri Holding ile beraber yaptığı inşaat taahhüt işleri olmuştur. Bu iş birliği sırasında Turgay Ciner özellikle Irak’ta önemli projelerin ihalesini almış ve anahtar teslim taahhütlerle hem güvenilirliğini ıspatlamış, hem de sermayesini arttırmıştır.

Daha sonra Rusya’da ve Türkiye’de tekstil sektörüne de giriş yapan Ciner Grubu (O zamanki ismiyle Park Grubu); satın aldığı birçok irili ufaklı tekstil kuruluşu ile faaliyet gösterdiği alanlar listesine bir sektör daha eklemiştir.

Ciner Grubu medya sektörüne giriş yapıyor

1995-2000 yılları arası Park Grubu (Ciner Holding) için tam bir dönüm noktası olmuştur. Çünkü bu zaman aralığı içerisinde Turgay Ciner’in satın aldığı Havaş; ortaklık kurduğu İsviçreli havayolu şirketi Swissair gibi hamleler bu şirketler grubunun holdingleşme için gerçek anlamda ilerleme kaydetmesini sağlamıştır.

Bütün bu cesur yatırımlar neticesinde sıra medya sektörüne gelmiş; Turgay Ciner, yine aynı zaman dilimi içerisinde 1998 yılında Sabah Grubu (ATV, Takvim, Sabah gazetesi, vs.) için Dinç Bilgin ile bir ortaklık kurmuştur. Bu ortaklık; Ciner Holding’in medya sektörüne resmen girişidir. Zaten Sabah gazetesindeki ortaklık bununla da sınırlı kalmayacak, 2002 yılında Ciner Holding gazetenin tamamını satın alacaktır. Bütün bu sınır genişlemesinin neticesinde 2004 yılında Park Grubu; adını resmen değiştirmiş ve bugün bildiğimiz Ciner Grubu adını almıştır.

Ciner Holding olarak faaliyet göstermeye başlamasından itibaren holdingin sahibi Turgay Ciner medya yatırımlarına durmadan devam etmiş; 2009’da satın aldığı Habertürk ve 2013’te satın aldığı ShowTV ile Türkiye’de en çok söz sahibi olan medya patronlarından biri olduğunu kanıtlamıştır. Hatta bugün bildiğimiz şekliyle Habertürk gazetesi, Habertürk internet sitesi, vs. geniş basın yayın ağı; Turgay Ciner’in Habertürk TV’yi satın almasından itibaren çalışmalarına başlamıştır.

Ciner Grubu’nun yukarıda sayılan büyük atılımlar dışında Bloomberg HT, Newswek, Marie Claire Manson gibi birçok medya ve radyoculuk faaliyetleri de bulunmaktadır.

Ciner Holding’in sahibi kim?

Günümüzde Ciner Grubu’nun başında görev yapan kişi aynı zamanda kurucu olan Turgay Ciner’dir. Temel kategoriler açısında bünyesindeki şirketler üç ana bölüme ayrılan holding; Ciner Enerji ve Madencilik, Ciner Medya ve Ciner Ticaret, Sanayi, Hizmet kolları altında çalışmalarını sürdürmektedir.

Ayrıca Turgay Ciner; Kasımpaşa SK’nın da sahibidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. 9 ocak tarihli sözcü gazetesindeki ilanını görünce içim doldu ülkem hakkındaki atatürkün sözlerine benzeyen o güzel ve gercek sözleri yazan holdingi merak ettim bulup okudum ATV ve sabah gazetesinin de sahibi olduğunu öğrenince bocaladım hangisi gerçek.

  2. şunu atlamışlar ciner holding holding olmadan önce tuncay özilhan dan destek almıştır.Tuncay özilhanda babası bir bakkaliye iken bu kadar nasıl zengin oldu sorusuna cevap veremeyen tuncayı fransız katolik lisesinde okutan kişidir.tuncay özilhan aynı zamanda amerika ırağı işgal ettiğinde destek vermiş ve amerikayla birlikte ırağa yatırım yapmıştır bu aradada bizim tuncay cineri yanına çekmiş onada ırak ta yatırım yapmasına izin vermiştir.Türkiye ılımlı islama geçmeye başlayınca yayın organlarını satın almıştır ve hükümete destek vermiştir.Keşke bide bu yönlerinide yazsaydınız

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*