Chicago Üniversitesi’ni kim kurdu?-ABD’nin en büyük 5. üniversitesi

Yurt dışındaki üniversiteler, tüm dünyadan başarılı ve zeki öğrencilerin okumayı hayal ettiği, asırlara dayanan tecrübesi ve lider kalite standartları ile herkesin hedefi olan eğitim kurumlarıdır. Tabii efsanevi bir kaliteden söz ettiğimiz zaman MIT, Oxford gibi üniversitelerden bahsetmemiz gerekir. Fakat bunların dışında pek çok çağdaş ve yeni eğitim kurumu da yabancı dil öğrenmek isteyen, yurt dışını görüp ufkunu genişletmek amacı güden öğrenciler için bir diğer umut kapısı olmaktadır.

Yazımızın konusu olan Chicago Üniversitesi ise ABD’de ilk beşte hizmet vermekte olan, pek cok başarılı öğrenciyi ağırlayan bir üniversite durumundadır. Hem ABD sınırlarında bulunması, hem eğitiminin dünya standartlarında olması Chicago University’ i dünyanın gözdelerinden biri yaparken, 150 yıla yaklaşan bir tarihinin olması onu daha da güvenilir yapmaktadır.

Chicago Üniversitesi’nin kurucusu kim?

Bu kadar köklü, kurulduğu dönemden beri devletlerin yıkılıp kurulduğu bir üniversite olunca tabii ki bir şirket veya bir biyografi gibi net bir künyeden bahsetmek zorlaşabilmektedir.

Fakat tek cümleyle özetleyecek olursak Chicago Üniversitesi, 1890 yılında ABD’nin Chicago Eyaletinde dönemin eyalet yetkilileri ile yatırımcılarının iş birliği sayesinde tarafından kurulmuştur. Yani bundan tam 127 yıl önce.(2017 yılındayız…:)) Ayrıca Chicago Üniversitesi özel bir üniversitedir.

Kurulduğu günlerde hizmetleri, öğrenci yetiştirdiği departmanlar tabii ki daha kısıtlı olmuştur fakat aradan geçen bir asır boyunca üniversite yönetimi, kurumu ABD’nin en iyi üniversitelerinden biri haline getirmeyi başarmışlardır.

Chicago Üniversitesi’nin girişinden bir fotoğraf

Chicago Üniversitesi ve değişim programları, yabancı öğtenciler

Uluslararası standartlar ve anlaşmalarla onaylanan değişim programları, üniversitenin inisiyatifini kullanarak kabul ettiği yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile Chicago Üniversitesi, yurt dışından misafir olmak isteyen ABD dışı öğrencilere kapılarını açmış durumdadır.

Chicago Üniversitesi bölümleri

Sözel ve sayısal bilimler olmak üzere 70’ten fazla bölümden öğrenci mezun eden Chicago Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana 89 Nobel Ödülü sahibini mezun etmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*