Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Changan’ı kimler kurdu?-Çin’in en köklü otomobil markalarından

Otomotiv, Özel Şirketler 26 Kasım 2018

Büyüyen ekonomisi ile Çin; dünyada en çok dikkat çeken ve ilerleyen yıllarda tartışmasız dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olacak olan devletlerden biridir. Taa 2000’lerin başından beri Çin malları ile adını duymaya başladığımız Çin ekonomisi; 2010-2018 arasında ise dünya çapındaki holding yatırımları ile ve yüklü miktarlarda para ile yıldızları transfer eden futbol kulüpleri ile tanıdık.

Çin mallarının haddi hesabı yoktu. Tabii ki buna otomotiv sanayisi de dahildi. Her parçanın, her bir ekipmanın yan sanayisi, daha ucuz olanı piyasalarda kol geziyordu. Fakat bir sorun vardı: Çin malları kısa ömürlü idi. Çok çauk bozuluyorlardı. Hatta bu yönüyle ülkemizde epey mizah konusudur Çin üretimleri. Fakat yıl 2018 olduğunda Çin ekonomisi, dünya pazarından aldığı geri bildirimlere göre ucuz Çin mallarındaki bu eksiği de kapamayı başardı ve yeni bir boyut kazandırdı olaya… İşte böyle bir ortamda “Changan Automobile” adlı Çinli şirket, 150 yılı aşan geçmişini de kullanarak son derece önemli otomobil markalarından biri halini aldı.

Changan’ın kurucusu kim?

Bakmayın siz otomobil markası olduğuna… Changan; kökeni 1800’lere yıllara uzanan son derece eski bir markadır. Künyesini şöyle özetleyelim Changan’ın:

Changan Otomotiv; 1862 yılında, Çin Devleti tarafından kurulmuştur. Devlet teşebbüsü olan bir şirkettir.

Changan’ın sahibi kim?

Aradan geçen yıllardan sonra Changan’ın formatında ve mülkiyetinde bir değişiklik olmamıştır. Bugün Changan; Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı olan “China South Industries Group” adlı bir şirketin himayesi altındadır.

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Cengiz Cesur 22 Ocak 2019

Faydalı bilgiler Eden.Teşekkürler.Changan da gelsin ülkemize.