Changan’ı kimler kurdu?-Çin’in en köklü otomobil markalarından

Büyüyen ekonomisi ile Çin; dünyada en çok dikkat çeken ve ilerleyen yıllarda tartışmasız dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olacak olan devletlerden biridir. Taa 2000’lerin başından beri Çin malları ile adını duymaya başladığımız Çin ekonomisi; 2010-2018 arasında ise dünya çapındaki holding yatırımları ile ve yüklü miktarlarda para ile yıldızları transfer eden futbol kulüpleri ile tanıdık.

Çin mallarının haddi hesabı yoktu. Tabii ki buna otomotiv sanayisi de dahildi. Her parçanın, her bir ekipmanın yan sanayisi, daha ucuz olanı piyasalarda kol geziyordu. Fakat bir sorun vardı: Çin malları kısa ömürlü idi. Çok çauk bozuluyorlardı. Hatta bu yönüyle ülkemizde epey mizah konusudur Çin üretimleri. Fakat yıl 2018 olduğunda Çin ekonomisi, dünya pazarından aldığı geri bildirimlere göre ucuz Çin mallarındaki bu eksiği de kapamayı başardı ve yeni bir boyut kazandırdı olaya… İşte böyle bir ortamda “Changan Automobile” adlı Çinli şirket, 150 yılı aşan geçmişini de kullanarak son derece önemli otomobil markalarından biri halini aldı.

Changan’ın kurucusu kim?

Bakmayın siz otomobil markası olduğuna… Changan; kökeni 1800’lere yıllara uzanan son derece eski bir markadır. Künyesini şöyle özetleyelim Changan’ın:

Changan Otomotiv; 1862 yılında, Çin Devleti tarafından kurulmuştur. Devlet teşebbüsü olan bir şirkettir.

Changan’ın sahibi kim?

Aradan geçen yıllardan sonra Changan’ın formatında ve mülkiyetinde bir değişiklik olmamıştır. Bugün Changan; Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı olan “China South Industries Group” adlı bir şirketin himayesi altındadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*