Chamonix NG kimin?-Bu spor araba üreticisinin sahibi kim?

Spor araba endüstrisi bambaşkadır. Günlük kullanım için üretilen, senede yüz binlerce seri üretimi piyasaya sürülen klasik, bilindik arabalara benzemez. Bu seri üretimin aksine; Chamonix gibi spor araba üreticileri özene bezene 1-2 model tasarlar, son derece özel ve nadide üretim olur. Tabii ki fiyatı da ona göre olur ve yıl içerisinde yaptıkları satış sayısı şirketin kar ihtiyacını gayet karşılar zaten… Bizler spor araba dendiği zaman Ferrari gibi, Lamborghini gibi, belki İskandinavların Koeniggsegg gibi efsane olmuş markaları biliriz sadece… Fakat dünyanın dört bir yanına dağılmış olan ve Türkiye’deki sıradan bir vatandaş bilmediğimiz o kadar çok araç üreticisi var ki; spor araba tutkunları hepsini bilse, hepsine ulaşabilecek durumda olsa hangisini seçeceğini şaşırır..:) Kim Kurdu ekibi olarak biz de son derece uzak bir coğrafyada, Brezilya’da bir otomotiv şirketi olan, Brezilya’da son derece sevilen bir marka olan Chamonix’i sizler için araştırdık, derledik.

Chamonix’i kimler kurdu? Chamonix Otomotiv’in kurucusu kim?

Evet, şu tekerleme gibi olan Portekizce isimleri bilirsiniz… Portekizliler affetsiz Türkçeye son derece ters ve adeta tekerleme gibi olan isimler gerçekten..:)) Chamonix’in eski adı nedir mesela biliyor musunuz? “Chamonix Industria e Comercio”dur. Otomotiv sektörüne attığı adım 20 yılı geçmiş ve emin adımlarla ilerlemeye devam etmektedir.

Peki kimler kurmuştur Chamonix’i? Spor araç üretimlerinin çoğunda olduğu gibi Chamonix NG Cars’ın kuruluşunda da yarış arabaları endüstrisinden bir köken vardır. Şöyle ki; Chamonix NG Cars; 1987 yılında, Amerikalı mühendis Chuck Beck ve eskiden Puma Cars için yarış arabaları üretiminde çalışan Milton Masteguin tarafından kurulmuştur. Yani 2018 yılının kasım ayında olmamız itibariyle Chamonix NG Cars 21 yaşındadır. Spor arabaları için gayet yeterli ve güvenilir imaj oluşturan bir tarihçe…

Chamonix’in kurucuları: Chuck BECK (solda), Milton MASTEGUIN (sağda)

Chamonix NG Cars’ın kurulduktan sonraki gelişimi

Farkındaysanız Chamonix, “Chamonix Industria e Comercio” gibi isimler birdenbire Chamonix NG Cars’a dönüştü. Çünkü firmanın günümüzdeki tam adı Chamonix NG Cars’tır ve açılımı “Chamonix New Generation”dır. Kurucular tarafından yeni nesil araçlar babında edinilmiş bir konsepttir.

Tasarımlarının temelinde Alman Volkswagen teknolojisi ile Porsche‘un fiber glas teknolojisinin harmanlanması bulunan Chamonix uzun yıllar boyunca başarılı ürünler ortaya çıkarmış ve başarılı, istikrarlı grafiği sürekli devam etmiştir.

Günümüzde Chamonix NG Cars’ın merkezi Brezilya’nın Sao Paulo şehrindedir ve faaliyetlerine aynen devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*