Cennetin Krallığı’nın yönetmeni kimdir?

2000’li yıllardan sonra gösterime giren ve Ortadoğu-Kudüs çevresini konu alan en güzel filmlerden biri olan Cennetin Krallığı; aynı zamanda Orlando Bloom’un da rol aldığı en kaliteli yapımlardan biridir.

Filmin orijinal ismi de Türkçesinin bire bir karşılığıdır: Kingdom of Heaven…

Haçlı Seferleri sonrası kurulan Kudüs Krallığından Selahattin Eyyübi’ye kadar kitaplarda okuduğunuz birçok kahramanın canlandırıldığını göreceğiniz 2005 yapımı filmde The Grey‘deki olağanüstü performansıyla hatırladığımız Liam Neeson da yer almaktadır.

Cennetin Krallığı konusu

Konunun ele aldığı dönem söylendiği gibidir: 1100’lü yıllarda yapılan Haçlı Seferleri sonrasında kurulan Hıristiyan Kudüs Devleti ile Müslüman Selahattin Eyyübi arasındaki savaştır. Böylesi büyük çarpışmalara sebebiyet veren şehir Kudüs; üç büyük din için de her zaman kutsal olmuş; tarihten bu yana milyonlarca insanın ölümüne tanıklık etmiştir. Yani filmde konu alınan Kudüs fethi; geçmişte yaşanan çarpışmalardan sadece biridir.

Ama filmde yerel bazda işlenen senaryoyu ele alacak olursak şu şekildedir:

Film boyunca başrolde ve olayların merkezindeki karakter olan Balian; Fransa’da demircilik yaparak geçinmektedir. Bir şövalye olan babasının onu ikna etmesiyle yolu Kudüs’e düşer ve burada bir hayat kurmaya başlar. Bu sırada Hıristiyan haydutların Müslümanlara yaptıkları talanlar sebebiyle Haçlılar ile Eyyübi Devleti’nin arası açılır. Dönemin kralı Selahattin’i ikna etse de kendisinden sonra tahta geçen oğlu sağlıklı düşünemeyecek; Eyyübilere savaş ilan edecektir. Bundan sonrasında ise Müslüman ordularını Haçlıları ağır yenilgiye uğrattıkları kuşatma başlamaktadır.

Filmde Selahaddin Eyyübi karakterini canlandıran Gassan MESUD

Tüm bu savaşlar esnasında Balian; olaylardan uzak kalmaya çalışsa da bir anda kendini savaşın ortasında, savunma birliklerinin başında bulur. Sonrasını ise spoiler vermeyelim, izleyin…

Cennetin Krallığı yapımcısı

Ridley Scott’un yönetmenlik ve yapımcılık görevini aynı anda üstlendiği filmin senaristliğini William Monahan yapmıştır.

“Cennetin Krallığı” filminin yapımcısı ve yönetmeni Ridley SCOTT

Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons, Edward Norton ve Eva Green’in başrol oynadığı filmde Selahaddin Eyyübi’yi ise Gassan Mesud canlandırmıştır. 


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*