Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Cennetin Krallığı’nın yönetmeni kimdir?

Filmler (Kim Çekti?), SANAT 18 Mayıs 2016

2000’li yıllardan sonra gösterime giren ve Ortadoğu-Kudüs çevresini konu alan en güzel filmlerden biri olan Cennetin Krallığı; aynı zamanda Orlando Bloom’un da rol aldığı en kaliteli yapımlardan biridir.

Filmin orijinal ismi de Türkçesinin bire bir karşılığıdır: Kingdom of Heaven…

Haçlı Seferleri sonrası kurulan Kudüs Krallığından Selahattin Eyyübi’ye kadar kitaplarda okuduğunuz birçok kahramanın canlandırıldığını göreceğiniz 2005 yapımı filmde The Grey‘deki olağanüstü performansıyla hatırladığımız Liam Neeson da yer almaktadır.

Cennetin Krallığı konusu

Konunun ele aldığı dönem söylendiği gibidir: 1100’lü yıllarda yapılan Haçlı Seferleri sonrasında kurulan Hıristiyan Kudüs Devleti ile Müslüman Selahattin Eyyübi arasındaki savaştır. Böylesi büyük çarpışmalara sebebiyet veren şehir Kudüs; üç büyük din için de her zaman kutsal olmuş; tarihten bu yana milyonlarca insanın ölümüne tanıklık etmiştir. Yani filmde konu alınan Kudüs fethi; geçmişte yaşanan çarpışmalardan sadece biridir.

Ama filmde yerel bazda işlenen senaryoyu ele alacak olursak şu şekildedir:

Film boyunca başrolde ve olayların merkezindeki karakter olan Balian; Fransa’da demircilik yaparak geçinmektedir. Bir şövalye olan babasının onu ikna etmesiyle yolu Kudüs’e düşer ve burada bir hayat kurmaya başlar. Bu sırada Hıristiyan haydutların Müslümanlara yaptıkları talanlar sebebiyle Haçlılar ile Eyyübi Devleti’nin arası açılır. Dönemin kralı Selahattin’i ikna etse de kendisinden sonra tahta geçen oğlu sağlıklı düşünemeyecek; Eyyübilere savaş ilan edecektir. Bundan sonrasında ise Müslüman ordularını Haçlıları ağır yenilgiye uğrattıkları kuşatma başlamaktadır.

(Selahaddin Eyyübi)

Gassan Mesud (Selahaddin Eyyübi)

Tüm bu savaşlar esnasında Balian; olaylardan uzak kalmaya çalışsa da bir anda kendini savaşın ortasında, savunma birliklerinin başında bulur. Sonrasını ise spoiler vermeyelim, izleyin…

Cennetin Krallığı yapımcısı

Ridley Scott’un yönetmenlik ve yapımcılık görevini aynı anda üstlendiği filmin senaristliğini William Monahan yapmıştır.

Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons, Edward Norton ve Eva Green’in başrol oynadığı filmde Selahaddin Eyyübi’yi ise Gassan Mesud canlandırmıştır. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.