Cengiz Holding’in kurucusu kimdir?-Türkiye’nin en büyük holdinglerinden

Kurulduğu günden beri kontrollü ve istikrarlı bir şekilde büyümesine rağmen; son birkaç yıldır hem çeşitli polemiklerle, hem de Akkuyu NGS’nin liman ve deniz yapıları gibi kazandığı ihalelerle adından söz ettiren Cengiz Holding; günümüzde 12 şirketten oluşan ve alabildiğine geniş alanda hizmet veren yatırımlara sahip bir çınardır.

Tahmin edileceği üzere bir aile şirketi olan Cengiz Holding; 1980 yılında kurulmuştur. Kurucuları ise günümüzde de yönetim kurulu başkanı olan Mehmet Cengiz ile kardeşleri Ekrem Cengiz ve Asım Cengizdir.

Cengiz Holding’in kurucusu Mehmet Cengiz

Aslen Rize’nin Kalkandere ilçesinden gelen Cengiz ailesi; memleketinde yaptığı küçük girişimlerle piştikten sonra 1980’de yaptığı ilk atılımda inşaat sektörünü seçmiş ve bu alanda büyümeye başlamıştır. Yani kurulan ilk şirket Cengiz İnşaat’tır diyebiliriz.

Aradan geçen yıllar boyunca faaliyetlerini turizm, ulaşım, telekomünikasyon gibi sektörlere de genişleten Cengiz Holding; AKP iktidarıyla beraber altın çağını yaşamış; karayolları, baraj, metro ve demiryolu, havalimanı, liman, bina ve tesis, altyapı, enerji, maden ve turizm sektörlerinde at koşturur olmuştur.

Yakın zamanda gayet yüklü bir bedel karşılığında Akkuyu NGS A.Ş.’nin deniz alt yapısı ve liman inşaasının ihalesini de kazanan Cengiz Holdingin daha ne kadar büyüyeceği ise; hepimizin merakla beklediği bir konudur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


3 Comments

    • Yasin Bey;
      Yorumunuzu yayınladık fakat kimkurdu Cengiz Holding’in veya bir başka şirketin aracısı değildir. Teklif paketinizi doğrudan ilgililere yöneltirseniz size itinayla yardımcı olacaklardır. Teşekkür ederiz.

  1. Allah cc için bize yardım edin ben kanser hastasıyım eşim yok ve iki çocuğumla ortada kaldım tahsilli biriyim normalde ama rahatsızlığım nedeniyle perperişanız ne olursunuz mesajımı hayır sever mehmet cengize bildirin

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*