Cemal Kaşıkçı kimdir?-Suudi Arabistan konsolosluğunda kaybolduktan sonra akıbeti ne olmuştur?

Türkiye’nin gündemini 2 Ekim 2018’den beri yoğun şekilde meşgul eden Cemal Kaşıkçı’yı hepimiz biliyoruz. Daha önce duymayanınız varsa bile bu vahim olay ile tanıdık kendisini… ABD’de yaşamakta olan Suudi Arabistan asıllı gazeteci Cemal Ahmad Kaşıkçı; 2 Ekim 2018 tarihinde giriş yaptığı Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan bir daha çıkış yapamadı. Türkiye’de ve dünyada gündem olan olay sebebiyle belli bir kamuoyu oluşsa bile çabalar sonuç vermedi, kendisi bulunamadı. Akıbeti mi? İlk başlarda kaçırılıp Suudi Arabistan’da gözlatına alınabilmiş olacağı düşünülse de aradan geçen zaman kendisini öldürüldüğü yönündeki ihtimali güçlendiriyorlar.

Cemal Kaşıkçı’nın hayatı

Suudi asıllı olmasına rağmen uzun süredir anavatanından uzakta yaşamakta olan Cemal Kaşıkçı; kendi ülkesinde dünyaya gelen ve son derece başarılı bir hayatı, kariyeri olan birisiydi.

Cemal KAŞIKÇI (1958 – 2018)

Şimdiye kadar sayısız gazetecilik görevi yapmış olan Cemal Kaşıkçı; 13 Ekim 1958 tarihinde Medine’de dünyaya gelmiştir. Yani kaybolma tarihine kadar 59 yaşındaydı. İlk ve ortaöğretimini Medine’de geçirdikten sonra Indiana Devlet Üniversitesi’nde Gazetecilik lisans ve İşletme dalında yüksek lisans yaparak mezun olan Cemal Kaşıkçı; ABD’de kalmak yerine vakti zamanında ülkesine dönmeyi tercih etmiştir.

1982-1991 arasında edindiği tecrübeler neticesinde Cemal Kaşıkçı’nın ilk önemli görevi 1991 yılında başlayıp 1999 yılına kadar sürdürdüğü Al Madina Gazetesi genel yayın yönetmenliği olmuştur. Hatta ve hatta Usame Bin Ladin ile bile birkaç kez röportaj yapmışlığı vardır kendisinin.

Cemal Kaşıkçı’nın yurt dışına çıkma sebebi

İlerleyen yıllarda önemli gazetecilik görevlerinde bulunan Cemal Kaşıkçı’nın yurt dışına çıkmasının en temel sebeplerinden biri rejime karşı olan, muhalif olan yazılarıydı denebilir. Mesela; görev yapmış olduğu Al Watan Arap gazetesinde, ülkedeki dini yapıyı eleştiren yazısı yüzünden sadece 52 gün görev yapabilmiştir. Hükümetin bu hamlesinden sonra yurt dışına çıkmayı tercih etmiş ve 2008 yılında Al Watan gazetesine tekrar dönmüştür. Fakat eleştirel yazıları nedeniyle 2010 yılında tekrar görevden alınmıştır.

Cemal Kaşıkçı’nın kaybolma olayında dikkat çeken ayrıntılar

2 Ekim 2018 tarihinde Cemal Kaşıkçı kaybolmadan önce 16 kadar Suudi’nin uçakla Türkiye’ye gelmesi ve konsolosluğu ziyaret etmesi, bu 16 kişinin yüksek ihtimalle Suudi istihbaratından olması ve sadece 1-2 gün sonra yanlarında bavullarla geri dönmeleri dikkat çeken en önemli faktörlerdendir. Aynı zamanda Cemal Kaşıkçı’nın, evlilik için gerekli belgeleri temin etmek için gittiği konsolosluğa gitmeden önce müstakbel eşine belli bir saate kadar çıkmaması halinde araması için bir arkadaşının numarasını vermesi de Cemal Kaşıkçı’nın kimseye söylemediği ama şüphelendiği bir şeyler olma ihtimalini doğurmaktadır.

Hiç kimse açık açık dillendirmese bile dinci Suud devletinin karanlık güçleri tarafından büyük ihtimalle faili meçhule kurban gitmiş olan Cemal Kaşıkçı; son derece cesur başlıklara, sert muhalif yazılara sahipti. İşte o başlıklardan bazıları:

  • Radikal İslam’ın önüne geçebilmek için ülkedeki din eğitimi gözden geçirilmeli. Din eğitimi yalnızca dini okullarda verilmeli, çocuklara bir dinin empoze edilmemesi gereli.
  • Al Watan’da yazı işleri müdürü olduğu dönemde radikal İslamcılığı eleştiren yazılar ve karikatürler yayınladı, ülkedeki en güçlü dini otoritelerin bile tepkisini çekti. Al Watan gazetesinin alınmasının günah olduğunu söyleyen bir fetva dahi yayınlandı.
  • Mutlak monarşinin devri bitti. Tek çare demokrasi.
  • Herkes çağdaşlığı istiyor ama kimse bunun yan etkileriyle yüzleşmeye yanaşmıyor. Bir gün diğer uluslar gibi bu ulus da reform yapacak. Bizim de özgürlük, şeffaflık, hukukun üstünlüğü, seçilmiş bir başbakan ve gerçek bir parlamentoya ihtiyacımız var.
  • Tunus ve Mısır’da demokrasi mücadelesi başarıya ulaşırsa ne olacak? Siyasi olarak izole kalmayı göze alamayız.
  • Muhammed bin Salman adaleti kendi istediği gibi uyguluyor. Hafif eleştirilere bile tamamen toleranssız.

Eylül 2017’den itibaren ABD’de yaşamaya başlayan ve Washington Post gazetesinde yazmaya başlayan Cemal Kaşıkçı’nın; ülkesinden ayrılması hakkında yazdığı şu dikkat çekici paragraf ile yazımızı bitiriyor ve özgürlük savaşçısı Cemal Kaşıkçı’nın akıbetinin bir an evvel belli olmasını diliyoruz:

“Birkaç yıl önce bazı arkadaşlarım gözaltına alındığında çok acı çektim. Hiçbir şey söylemedim. İşimi veya özgürlüğümü kaybetmek istemiyordum. Ailemden endişe ediyordum. Şimdi farklı tercihlerde bulundum.

Evimi, ailemi ve işimi arkamda bırakmam gerekti ama düşüncelerimi söylüyorum. Aksini yapmak cezaevlerinde çürüyen insanlara haksızlık olurdu. Pek çok kişinin konuşamadığı bir dönemde konuşabiliyorum.”


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*