Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

‘CDU’ dediğimiz zaman siyasetle ilgilenen, yahut en azondan Alman siyasetini yakından takip eden kişiler hemen ne anlama geldiğini anlayacaktır. Çünkü CDU; Almanya’daki en güçlü siyasi partilerden biridir. Şöyle söyleyelim: Günümüzde Almanya Başbakanı ve Şansölyesi olan Angela Merkel; CDU, yani Hristiyan Demokrat Birliği çıkışlıdır. Dolayısıyla; bu yazımızda ‘CDU’yu kim kurdu?‘, ‘CDU’nun başkanı kim?‘ gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

CDU’yu kim kurdu?

CDU demek, Almanca ‘Hristiyan Demokrat Birliği’nin baş harfleri demektir. Partinin orijinal ismi başlıkta da yazdığımız gibi ‘Christlich Demokratische Union Deutschlands’tır.

CDU; Alman siyasi tarihinde son derece köklü bir geçmişe sahiptir. Nazi iktidarı döneminin hemen ardından kurulan ve akabinde Soğuk Savaş döneminde de son derece aktif olan Alman siyasi partilerinden biridir. Dolayısıyla; dünyanın 3. büyük ekonomisi olan Almanya’nın 2. Dünya Savaşı gibi bir yıkımdan sonra çok kısa bir sürede toparlanmasında büyük pay sahibidir.

CDU’nun günümüzdeki başkanlarına ve yönetim bilgilerine geçmeden önce kurucularını inceleyecek olursak şu şekilde bir özetleme yapabiliriz:

Christlich Demokratische Unino Deutschlands (CDU); 26 Haziran 1945 tarihinde Konrad Adenauer, Andreas Hermes ve diğer kurucular tarafından kurulmuştur. Konrad Adenauer zaten partinin ilk genel başkanıdır. Alman Hristiyan Demokrat Birliği’nin kuruluşunda Andreas Hermes ile büyük pay sahibidir.

CDU Kurucu Genel Başkanı Konrad ADENAUER (1876 – 1967)

CDU’nun genel merkezi Berlin olmak üzere Berlin, Rheinland ve Westfalen olmak üzere üç şehirde ilk faaliyetleri başlamıştır.

Ayrıca CDU’nun kurucu başkanı olan Konrad Adenauer; Batı Almanya’nın ilk şansölyesidir. O zamanlar Almanya ikiye ayrılmış durumda ve Doğu Almanya komünist biliyorsunuz…

CDU’nun görüşleri

Hristiyan, muhafazkar ve gelenekçi bir tutum sergileyen Alman Hristiyan Demokrat Birliği’nin çoğu kurucu üyesi, Nazi diktatörlüğü döneminde tutuklanmış ve sorgulanmış insanlardır. Zaten parti üyelerinin çoğu; Nazi dönemindeki Alman muhalif partilerinde de siyasi geçmişe sahiptir.

Genel olarak tanımlanacak olursa CDU merkez sağ görüşlü bir partidir. Zaten adının Alman ‘Hristiyan Demokrat’ Parti olmasından belli.

Ayrıca CDU’nun beyan ettiği görüşler arasında ‘Hristiyan Demokrasi’, ‘Gelenekçilik’, ‘Liberal Muhafazakarlık’, ‘Pro-Avrupacılık’ ve ‘Anti-Komünizm’ vardır.

Günümüzde Alman Hristiyan Demokrat Partisi; Avrupa çapında faaliyet gösteren bir parti olan ‘Avrupa Halk Partisi’nin de üyesidir. CDU’nun uluslararası üyeliklerinde ‘Merkezci Demokratlar Enternasyoneli’, ‘Uluslararası Demokrat Birliği’ gibi oluşumlar da vardır.

Günümüzde Alman Hristiyan Demokrat Partisi; Avrupa çapında faaliyet gösteren bir parti olan ‘Avrupa Halk Partisi’nin de üyesidir. CDU’nun uluslararası üyeliklerinde ‘Merkezci Demokratlar Enternasyoneli’, ‘Uluslararası Demokrat Birliği’ gibi oluşumlar da vardır.

Tarihte CDU; Nazi ırkçılığına karşı olup daha dindar, daha ılımlı bir millyetçilik ve Hristiyan muhafazakarlığı taşıyan insanların yegane kapısı olmuştur. İlerleyen yıllarda da Hristiyan Demokrat çizgi başta olmak üzere küreselleşmeye, komünizme karşı muhafazakarlık ve Avrupa tarihini yeniden canlandıracak şekilde birleşik bir Avrupa kültüründen yana olan görüşleri ağır basmaktadır.

Hristiyan Demokrat Birliği CDU’nun başkanı kim?

2019 yılı şubat ayında olmamız itibariyle Christische Demokratische Union Deutschland (CDU)’nun genel başkanlık görevini Annegrat Kramp-Karrenbauer yürütmektedir. Genel sekreterlik makamında ise Paul Ziemiak vardır.

Günümüz itibariyle CDU’nun Alman Parlamentosunda 709’da 200, Bölge Parlamentolarında 1821’de 530, Avrupa Parlamentosunda 96’ya 29, Eyalet Başbakanlıklarında ise 16’ya 6 koltuğu vardır. (2019 verileri)

Geçmişten günümüze Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin genel başkanlarının listesi şu şekildedir:

  • Konrad Adenauer (1950-1966)
  • Ludwig Erhard (1966-1967)
  • Kurt Georg Kiesinger (1967-1971)
  • Rainer Barzel (1971-1973)
  • Helmut Kohl (1973-1998)
  • Wolfgang Schauble (1998-2000)
  • Angela Merkel (2000-2018)
  • Annegret Kramp-Karrenbauer (2018-günümüz)

Ayrıca; CDU dışında Almanya siyasetinde faaliyet gösteren siyasi partiler de şu şekildedir:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*