Cathay Pacific Cargo’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük lojistik şirketlerinden

Son yılların verilerine dayanarak yapılan sıralamaya göre Cathay Pacific; dünyanın en büyük taşımacılık ağına sahip şirketlerden biridir. Fedex, DHL ve UPS gibi dünya çapında meşhur lojistik devlerinin peşi sıra gelen ve havayolu ağırlıklı olmak üzere birçok hizmet veren Cathay Pacific; kuruluş ve başarı itibariyle de son derece köklü bir hikayeye sahiptir. Yani öyle holding yatırımlarıyla tabiri caizse pat diye var edilen şirketlerden biri değildir. Bundan 70 yıl öncesinde ufak bir yatırımla başlayan ve artık global bir imparatorluk konumunu alan bir başarı öyküsüdür.

Cathay Pacific Cargo’yu kim kurdu?

Dünyanın güzide havayolu taşımacılarından biri olan bu şirket; tam bir uluslararası forma sahiptir. Çünkü kuruluş kadrosu ve yeri itibariyle farklı farklı bölgelerin birleşiminden oluşmaktadır. Şöyle açıklayalım o zaman: Cathay Pacific Cargo; 1946 yılında Sydney de Kantzow ve Roy Farrel tarafından 1946 yılında Şangay’da kurulmuştur. Kuruculardan ise Sydney de Kantzow Avustralyalı, Roy Farrel da ABD’lidir. Tam anlamıyla kıtalararası bir oluşumun ürünüdür yani.

Cathay Pacific Cargo’nun kurucuları: solda Sydney de KANTZOW (1914 – 1957), sağda Roy FARREL (1912 – 1996)

Kurucuların ortak bir yönü olan ve onları bu şirketi kurmaya yönlendiren en önemli etken ise; ikisinin de eski savaş pilotu olmasıdır. İki kafadar; 1945 yılında Douglas-DC3 modeli bir uçak satın alarak hazırlıklara başlamıştır. 1946 yılında şirketin kurulmasına yakın bir sürede bir adet daha aynı modelden uçak satın almışlar ve Avustralya ile Çin arasında taşımacılık yapmaya başlamışlardır.

Aradan geçen 1960, ’70 ve ’80’li yıllar boyunca da Cathay Pacific uçak filosunun sayısını arttırarak hizmet ettiği ülke sayısını arttırmış, artan varlığına bağlı olarak hisselerini halka arz ederek borsada da işleme açmıştır. 21. yüzyıla yaklaşırken de birçok irili ufaklı havayolu şirketini satın alarak alt kuruluşlarını oluşturmuş ve böylece tam anlamıyla bir taşımacılık holdingi haline gelmiştir.

Cathay Pacific Cargo’nun sahibi kim?

Günümüzde 180 kadar güzergahta ve 150’ye yakın kargo uçağı ile hizmet veren Cathay Pacific Cargo; 23.000’e yakın kişiye sağladığı istihdam imkanı ile önemli bir ekonomik güç oluşturmaktadır.

Günümüzde Cathay Pacific Cargo’nun CEO’luk görevini Ivan Chu yaparken, yönetim kurulu başkanlığını ise John Slosar yapmaktadır.

İlerleyen yıllarda Cathay Pacific’in sürekli gelişen ve büyüyen bir şekilde hizmetlerine devam edeceği belli olmaktadır. Gelişen dünyayla beraber taşımacılık/lojistik şirketlerinin birbirleriyle olan ilişkilerinin gelişimini hep beraber gözlemleyeceğiz.

Kurucular Sydney de Kantzow (solda) Roy Farrel (sağda)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*