Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

CASPER’I KİM KURDU?

Bilim, Özel Şirketler 7 Ocak 2015
Casper'ın kurucusu kim?

Casper kimin?

Bugün dünya devlerinin kıyasıya rekabet ettiği, gelişiminin ve yeniliklerinin her geçen gün katlanarak arttığı bilgisayar ve yan ürünler pazarında sapasağlam ayakta duran bir Türk markası mevcut: Casper..:) “Casper’ı kim kurdu?” ve “Şu an Casper kimin?” gibi konulara geçmeden önce kişisel bir gözlemimi aktarmak isterim: Casper markasını bilmeyenimiz yok elbet. Ama bir Türk markası olduğunu çok az kişi biliyor. Sebebi nedendir bilmem ama isminin yabancı olması, markaların geçmişinin pek araştırılmaması gibi birçok neden olabilir..

Casper’ı kim kurdu?

Kuruluşu itibariyle Casper; üniversite döneminde ve genç yaşlarda yapılan girişimlerin önemini ortaya koyar niteliktedir. Çünkü 1991 yılında kurulan Casper’ın arkasında herhangi bir isim, sermaye, bayiilik desteği yoktu. Yıldız Teknik Üniversite’sinden mezun olan girişimci ruhlu 3 bilgisayar mühendisi; Altan Aras Fakılı, Yalçın Yıldırım ve Ali İhsan Daşkın,  Mecidiyeköy’de yaklaşık 40 metrekarelik küçük bir ofiste bu işe başladı. 1991 yılında yapılan bu girişimin büyümesinde kendi çalışkanlıkları ve zekaları kadar şans faktörü de önemli oldu tabii. Yaşayan bilir; o dönemde bilgisayar denilen şeyi internet kafelerde ancak bulurdunuz..:) Böylesine rüzgarı arkaya almış bir konumdayken yerli bilgisayar markası fikrinin büyümesi de kaçınılmazdı elbette…

Altan Aras Fakılı

Altan Aras Fakılı

İlk adım olarak bilgisayar üretimi hakkında fikir edinmek ve bunu Türkiye’ye uyarlamak amacıyla Çin ve Tayland’a iş seyahatine çıkan üçlü; fikrin uygulanabilirliğini gördükten sonra bizzat sokaklara inerek; kendi üretimlerinin pazarlamasını ve reklamını da kendisi yaptı ve kısa sürede ilk işlerini almayı başardı. İlk yıllarında 200 bilgisayar satmayı başaran grup; daha sonraki yıllarda bu satışlarını katladı ve bugünkü dünya markası konumuna doğru emin adımlarla ilerledi.

Aradan geçen 24 yılda Casper markası hızla büyümeye başlamış; Türkiye’yi aşarak Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük bilgisayar üreticilerinden biri haline gelmiştir. 65’ten fazla Casper Store ve 1200’den fazla bayii ve servis noktasıyla Casper; her geçen gün müşterilerine daha iyi müşteri hizmetleri sunmaktadır. Hatta; Mecidiyeköy’deki 40 metrekarelik ofisten sonra 2007’de hizmete giren 34.500 metrekarelik tesisleri ile günde 5.000’den fazla bilgisayar üretim kapasitesine sahip olmuş ve dünya pazarında söz sahibi bir konuma gelmiştir.

Yalçın Yıldırım

Yalçın Yıldırım

Bu büyümesine paralel olarak Casper’ın sahipleri geçmişi de unutmamışlar, gereken vefa borçlarını ödemişlerdir. Yıldız Teknik Üniversitesi’ne “Casper Yazılım Geliştirme Laboratuarı”nı kurarak ve buradaki teknolojiyi sürekli güncel tutarak yeni bilgisayarcıların ve yazılımcıların geliştirilmesine büyük katkı sağlamıştır.

Bugün Casper’ın Sahibi Kim?

Günümüzde Casper Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı, Başkan Vekili de Yalçın Yıldırım’dır. Necat Saldanlı ise Yönetim Kurulu Üyesidir. 1991’deki gençlerden Ali İhsan Daşkın; ne yazık ki 1996 yılında vefat etmiş; sonraki 19 yıl boyunca iki ortak yola devam etmiştir.

 

Yorumlar

Yazıya 22 yorum yapılmış.

Hidir yesiltas 20 Ekim 2015

Merhaba.Ben Hollanda da yasiyom.benim meslek telefon islernen ugrasmak.ben bir akil dusundum.ben burda bir telefon dukkani acmak istiyom ve sade casper telefonlarla ugrasacam,ve sizin markayi cok tanitacagiz.benim de sizden yardimlar gerekiyor.sizinle kontakt yapmak istiyom.hayirli isler iyi satislar.Hidir yesiltas

martin eden 20 Ekim 2015

Hıdır Bey; yorumunuzu burada yayınlıyoruz fakat Casper’ın resmi sitesinden iletişime geçmeniz halinde cevap almanız daha kolay olacaktır. Bu sitede sadece markaların kuruluş hikayeleri anlatılmaktadır. Casper markasının resmi sitesi değildir.

BAKİ GÜLER 24 Mayıs 2017

hsdhsd

Abdullah A. KARAKILIÇ 7 Şubat 2018

Bilgisayarlarını kullandım, çok memnun kaldım. İnşaallah cep telefonunu da alacağım. Şirketin kurucu ve çalışanlarının tebrik ediyorum. Destek olmalıyız.

Sema Şener 10 Nisan 2018

Casper firmasının bir Türk firması olduğunu biliyordum. Bilgi açı bir kişiliğim olduğundan zaman zaman çeşitli konularda internete başvurup bilgiler almaktayım. Casper firmasının Arçelik firmasında gördüğümden onların bir kuruluşu olduğunu sanmıştım, bugün öğrendim ki değilmiş. Çok seyahat ettiğimden ve pc üzerinden part time çalıştığımdan 2 yıl önce Casper marka taşıması kolay minik ve hafif bir laptop aldım ve çok memnunum, gururumuzsunuz başarılarınızın devamı dileğimle…

Mustafa Demir 16 Haziran 2018

Merhaba. Geçenlerde casper via A1 akıllı telefon aldım. Casper’ın Türk markası olduğunu bilmiyordum ve telefonumdan aşırı memnunum. Tesadüfen bu yazıya denk geldim, Casper’ın bir türk markası olduğunu öğrendim ve milletimle gurur duydum.

Fatih avşar 13 Ağustos 2018

Bende casper in türk markası olduğunu yeni öğrendim.. 2 yıl önce VIA m1 aldım.çok memnunum.yeni telefon alırsam yine casper yada başka yerli bir marka alırım..

cemal Güvenir 14 Ağustos 2018

casper via a1 kullanicisiyim Türk mali oldugunu bilmiyordum telefon on numara herkese tavsiye ederim samsung iphone ayarinda bir telefon ve fiyatida cok daha ucuz. yasadigimiz su zor gunlerde hepimizin dikkate almasi gereken bir konu.

sevgi 15 Ağustos 2018

Merhaba, gerçekten de tebrik ederim. Türk markası olması bizi gururlandırıyor.

Haydar Arslanalp 15 Ağustos 2018

Casper VIA M2 telefonunu kullanıyorum. Daha önce Samsung, Blackberry kullandım. Ziyâdesiyle memnunum. Türk markası olduğunu da yeni öğrenmiş bulundum ve gurur duydum. Yolları açık olsun.

Abdullah Baldan 15 Ağustos 2018

Şimdiye kadar iki tane via v9 ve şu anda kullandığım A1 telefonunu aldım v9 lardan memnunum ancak A1 keşke değiştirme imkanım olsaydı A1 problemli ama genel olarak memnunum

Alpaslan Fakılı 16 Ağustos 2018

Gerçekten çok şaşırdım. Kaliteli bir markanın bize ait olmasından dolayı çok mutlu oldum. Bir öğretmen olarak bundan sonra doğal reklamcınızız. Başarılar.

Abdullah Atıcı 28 Ağustos 2018

Samsung Telefon kullanıyordum.Yeni telefon alacağım.Casper’in yerli olduğunu bilmiyordum.Güvendiğim ve desteklemek adına illa yerli Casper alacağım.

Hdyt 30 Ağustos 2018

Telefonumu yakında değiştirmeyi düşünüyorum..ilk tercihim casper olacak.yerli ve milli olan her markaya saygım ve desteğim sonsuz..

Muhammed Türker 7 Ekim 2018

Merhaba arkadaşlar ben casper in yerli Telefon olduğunu öğrenince çok mutlu oldum casper VIA G1plus kullanıyorum çok güzel bir telefon her zaman yerli casper in arksındayız

Nuri SEFA 11 Aralık 2018

Merhaba ben 2yıldır casper VIA a1 kullanıyorum herkese tavsiye ederim bir türk markası bu kadarmı güzel olur kutluyorum sizi

Halil özsolak 13 Aralık 2018

Casper via m4 marka cihaz aldım 4 ay içinde 2 kez servise gitti servis sıvı teması olduğunu söyledi arıza fotosu istedim mail adresime 2 günde gönderemediler mail adresimde sorun varmış güya telefon numarami verdim whatsapp tan da gönderemediler bidaha Casper almam paramı çöpe atmam sizde almayın paranıza yazık ..

YUSUF KAHRAMAN 25 Aralık 2018

Casper Türkiye’nin Apple’ı,Exper Türkiye’nin MSI’ı,Vestel Türkiye’nin White-Westing House’u,Reeder Türkiye’nin Nokia’sı,Kaan Türkiye’nin Huawei’si,Arçelik bu ülkenin Samsung’u,General Mobile Türkiye’nin Ericsson’udur.BB

Nuri 3 Ocak 2019

Sanki 1 kuruş para olmadan başladılar bu işe. Lütfen böyle şeylerde sermaye desteği yok derken biraz açın. Adamlar yurt dışına gidip araştırmalar demişsiniz. Şu an kaç üniversitelinin yurt dışına çıkacak parası var. Biraz gerçekçi olun lütfen. Az miktarda bile olsa parasız baslanmiyor.

İsim 4 Ocak 2019

Casper almayın uzak durun almayınnn. Ben o hatayı yaptım sız yasamayın.

Selcuk 26 Ocak 2019

Ben yurtdişinda yaşıyorum ve avusturyada Casper yok , veya ben hiç görmedim , yerli telefon oldu için , devlete desdek olması içi avusturyada kulanılırmı onu sorcaktım , bilgisi olan varsa lütfen iletirseniz cok isterimki herkes burda kullansın. Saygılarla

serdar 16 Şubat 2019

şuan 2014 / ocak üretimli casper nirvana bilgisayardan yazıyorum 5 yaşında makine 1 kere dahi formata gitmedi bu vestelin sloganı ama GURURLA YERLİ 🙂