Casio’nun kurucusu kim?-İlk Elektronik Hesap Makinesi

Casio, Japonya-Tokyo merkezli elektronik cihazlar üreten uluslararası bir şirkettir. 1946 yılının Nisan ayında imalat teknolojisi ve süreci üzerinde uzman olan mühendis Tadao Kashio tarafından kurulmuştur. Kuruluşunun ardından Kashio’nun ilk üretimi Yubiwa Piposu olmuştur.

Sigaranın ucuna takıldığı başlık, parmağa yüzük gibi geçirilerek ellerin boş kalmasına ve eldiven dahi takıldığında sigaranın rahatlıkla içilmesine imkan tanımaktaydı. Gelecekteki icatları ile karşılaştırılınca hafif kalan bu ürün, zamanın şartlarında oldukça fazla ilgi görmüştür.

Kashio ve kardeşi, Yubiwa Piposu’ndan elde ettikleri geliri kullanarak, 1949 yılında elektronik aksam ile çalışan bir hesap makinesi yapmak için çalışmalara başladı. Beş yıl süren bu yoğun çalışmanın ardından 1954 yılında tamamlanan hesap makinesi küçük bir sehpa boyutundaydı ve emsallerine göre oldukça fazla avantaja sahipti. En öne çıkan özelliği, diğer makinelerin kullandığı krank mili veya motor ile veri girişinin aksine Kashio’nun makinesinin elektronik tuşları kullanmasıydı. Hazırlanan bu prototip geliştirilerek 1957 yılında 14-A model ismiyle piyasaya sürüldü ve böylece tamamen elektrik aksamla çalışan ilk hesap makinesi ortaya çıkmış oldu.

Casio şirketi günümüzde birçok farklı alanda, oldukça fazla çeşitlilikte ürünler ortaya çıkarmaktadır. Bunlardan başlıcaları hesap makineleri ve saatler olmasına rağmen, şirket aynı zamanda müzik aletleri, mobil telefon ve kamera piyasasında da hatırı sayılır ürünlerle karşımıza çıkmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*