Carlito’nun Yolu’nu kim çekti?-Carlito’s Way

Hem konusu hem de kadrosu itibariyle en önemli mafya oluşumlarını ve gangster dünyasını en iyi anlatan filmlerden biri olarak kabul edilen Carlito’s Way; vizyona girdiği yıldan itibaren hayranları tarafından yoğun ilgi görmüştür.

2000’li yıllara girmeden yoğun hasılat elde etmiş son filmlerden olan Carlito’nun Yolu (Evet bu sefer güzel bir çeviri var:)); işlediği senaryo itibariyle de mafya ve suç dünyasını geniş şekillerde ele almaktadır. Nasıl mı? Hemen izah edelim:

Carlito’s Way konusu

Bir suç filmi olmasına rağmen bu film; Godfather‘da olduğu gibi zaten kurulmuş olan suç şebekeleri arasındaki savaşları, entrikaları, vs. durumları işlememektedir. İşlediği suçlardan dolayı hapis yatmış bir suçlunun; hapisten çıktıktan sonra çevresini ve dünyasını değiştirmek istemesiyle başlamakta ve bu yol boyunca başına gelenleri anlatmaktadır.

Yani pişman olan, ıslah olan ya da herhangi bir şekilde bulaştığı çukurdan çıkmak isteyen birisi neden o kadar kolay bir şekilde çıkamaz? Hatta tıpkı Godfather’da Michael Corleone’un başına geldiği gibi, aslında çok kolay gibi gözüken bu durum neden çıkmak isteyen kişi uzak durmaya çalışsa da bir türlü gerçekleşememektedir?

İşte Carlito’nun Yolu filminde; Porto Riko asıllı, karizmatik ve iyi kalpli bir suçlu olan Carlito’nun ısrarla uzak durmak istemesine rağmen gerek akrabaları, gerek arkadaşları tarafından aynı dünyaya çekilmeye çalışılması ve en sonunda belanın yine gelip onu bulmasını adım adım göreceksiniz.

Carlito’s Way oyuncuları

İzleyenlerin gayet iyi bildiği üzere bu efsane filmin başrolünde Al Pacino yer almaktadır. Al Pacino’nun orta yaşlarına denk gelen filmde ayrıca Sean Penn, Penelope Ann Miller, Luis Guzman ve John Leguizamo gibi önemli isimler de rol almaktadır.

Yapımcılık görevini ise Martin Bregman, Michael Scott Bregman ve Willi Bar üçlüsünün üstlendiği film; David Koepp‘ın film senaristliği ve Edwin Torres‘in romanından uyarlanarak çekilmiştir.

Carlito’s Way filminin yapımcılarından Martin BREGMAN (1926 -2018)

Vizyona girdiği 1993 yılından itibaren Carlito’s Way filminin beyaz perdedeki hasılatı 37 milyon cıvarındadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*