Camel’ı Kim Kurdu?

Dünden bu güne çıkardığı 14 farklı albümü ile kendine has bir tarz yaratan Camel 1972 senesinde Andrew Latimer (Vokal/Gitar/Flüt) tarafından İngilterede kuruldu. Daha sonra gruba Doug Ferguson (Bas), Andy Ward (Bateri) ve Peter Bardnes (klavye) dahil olarak Camel oluştu.

1973 yılında grubun kendi adını taşıyan ilk albümlerini piyasaya sundu. İlk albümlerinde beklenen başarıyı yakalayamayan Camel, plak şirketini değiştirerek 1974 yılında çıkarttığı Mirage ile prograssive rock’ a tamamen dönüş yaptı. Bu albümleriyle dikkatleri üzerine çeken grup, punk akımının popüler olmasına rağmen 1975 yılında çıkarttıkları The Snow Goose albümü ile İngiltere müzik listesin de ilk 30′ a girmeyi başardı.

Bu yılları takiben grup içinde bir çok değişiklik yapılsa da Camel ruhu  Andy Ward’un 1982’de ayrılması ile yok oldu. Andrew Latimer Camel’ı ilerletmek için başka kişilerle anlaşsa da grup eski haline dönemedi. Fakat buna rağmen Camel progressive rock için bir çok önemli albüm kazandırdı. Camel’ın Bu albümler günümüzde de hala sevilerek dinlenmektedir.

Andrew Latimer

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*