Cambridge Üniversitesi Ne Zaman Kuruldu?-Oxford’un Aykırı Hocaları

Cambridge Üniversitesi, 1209 yılında İngiltere’nin Cambridge şehrinde kurulan ve günümüzde de faal olan bir devlet üniversitesidir. İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nin ardından ikinci ve dünyanın da en eski dördüncü üniversitesi ünvanına sahiptir.

Cambridge Üniversitesi’nin kurucularının Oxford Üniversitesi’nden ayrılan akademisyenler olması ve iki üniversitenin de birçok ortak yönü bulunması sebebiyle bu ikili bazen Oxbridge olarak da anılmaktadır.

Cambridge Üniversitesi’nin nüfusu 2014 verilerine göre 11820 lisans ve 6451 lisansüstü olmak üzere toplamda 18271 öğrenci, 6645 akademik personel ve 3178 idari personelden oluşmaktadır. Üniversite, Oxford’un aksine tek bir kampüs içine kurulmuş ve şehre yayılmamıştır.

Cambridge Üniversitesi’nin kuruluşu 12. yüzyılın sonlarına doğru Oxford’da yaşanan talihsiz olaylar sonucunda gerçekleşmiştir. Oxford Üniversitesi’nde görevli iki akademisyen, şehirde yaşayan bir kadının cinayeti şüphesiyle herhangi bir derin araştırmaya tabi tutulmadan asılmıştır. Bu durum üzerine Oxford Üniversitesi’nde protestolar başlamış ve bir türlü durdurulamayarak eğitime ara verilmek zorunda kalınmıştır. Bu yaşananların ardından birçok akademisyen üniversiteyi ve hatta bölgeyi terk ederek ağırlıklı olarak Cambridge ve Paris’e gitmişlerdir. Cambridge bölgesine yerleşen akademisyenlerin çabaları ile üniversite kurulmuş ve Kral III. Henry zamanında 1231 yılında bazı vergilerden muafiyet ve en önemlisi de kendi üyelerinin yargılanmasını üniversite içişlerine dahil hakkı elde edilmiştir. İşin ilginç tarafı Oxford Üniversitesi benzer hakları 1248 yılında ancak kazanabilmiştir.

Üniversitenin mezunları deyim yerindeyse -özellikle bilim dünyasında- tam bir yıldızlar geçididir. Kendi alanlarına çalışmalarıyla damgasını vuran Isaac Newton, James Clerk Maxwell, Lord Kelvin, Lord Rayleigh, Charles Darwin, Jane Goodall, Harold Hardy, John Milton, Francis Bacon ve Bertrand Russell gibi isimler Cambridge Üniversitesi’nde eğitim görmüşlerdir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*